Haber

AK Partili Osman Gökçek’in ‘Berkin Elvan’ iftirasına DEM Parti ve CHP’den tepki

DEM Parti’nin Gezi davasındaki adaletsizliklerin araştırılması için verdiği grup önergesi sırasında Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç ve AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek arasında tartışma çıktı.

Oluç’un sözünü kesen Gökçek, “Gezi terör eylemidir” dedi Berkin Elvan’a iftira attı. Gökçek’in sözleri Cumhur İttifakı vekillerince alkışlandı. Oluç ise “Soytarılığın yeri değil burası, TBMM kürsüsü” karşılığını verdi.

DEM Parti’nin Gezi davasında yaşanan adaletsizliklerin ortaya çıkarılması amacıyla verdiği Meclis araştırması önergesinin, diğer önergelerin önüne alınarak görüşülmesi için verdiği grup önerisi sırasında tartışma çıktı. DEM Parti Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç’un önergenin gerekçesini açıklamak için kürsüde yaptığı konuşma sırasında AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek, laf attı. Oluç ise kürsüde sözünü kesen Gökçek’e tepki gösterdi. Oluç, şunları söyledi:

‘GEZİ’DE DİRENENLER HİÇBİR YERE GİTMEDİ’

“İktidar, elindeki kolluk kuvvetleriyle ağır bir saldırı gerçekleştirdi ve bu saldırının, bu orantısız saldırının sonucunda 8 yurttaşımız hayatını kaybetti, görme yetisini kaybeden 36 yurttaşımız vardı, 9 binin üzerinde yurttaşımız yaralandı bunun sonucunda. O zamanın İstanbul Valisini ve İstanbul Emniyet Müdürünün isimlerini hatırlıyor musunuz? Bir şey hatırlanıyor onlar hakkında, bütün o işleri yapan bütün oraları karıştıran o kişiler daha sonra FETÖ’den yargılandılar. Şimdi, ne yapıyorlar çok fazla bilmiyorum ama isimleri tarihin çöp sepetine gitti, Gezi’de direnenler ise hiçbir yere gitmedi mücadelelerine devam ediyorlar.”

‘SOYTARILIĞIN YERİ DEĞİL BURASI’

Konuşmayı bölen Gökçek, “Talep neydi? 3’üncü havalimanını anlatsana” dedi, Oluç ise ” Kes sesini. Ben senin gibilerini çok gördüm bu Meclis’te” karşılığını verdi Gökçek ise “Gezi terör eylemidir” deyince Oluç, “Hadi oradan. Soytarılığın yeri değil burası, TBMM kürsüsü” tepkisini gösterdi.

Oluç’un konuşmasını tamamlamasının ardından Gökçek sataşma olduğu gerekçesiyle söz aldı. Konuşmasında Gezi’yi hedef gösterip, Berkin Elvan’la ilgili gerçeği çarpıtan Gökçek şunları söyledi:

‘CEBİNE PATLAYICI MADDE KOYUP…’

“Gezi Parkı eylemleri bir terör eylemidir. Gezi Parkı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafları ile Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarını yan yana asanlar, Meşrutiyet Caddesi’nde Türk bayraklarını yakanlar, Ankara’da engelli araçlarını yakanlar, kaldırımları söküp insanlara taş atanlar, Türkiye’yi 100 milyar dolarlık bir sıkıntının içerisine sokanlar, bize özgürlükten bahsetmektedir. Gezi’deki talepleriniz neydi? Birinci talebiniz havalimanının yapılmamasıydı. Şu anda İstanbul Havalimanı Avrupa’da 1’inci havalimanı, dünyada 7’nci havalimanı durumuna gelmiştir. Berkin Elvan’ın cebine patlayıcı maddeleri koyup o çocukları sokaklara salanlar teröristin en önde gidenleridir, bunu çok iyi bilin. Recep Tayyip Erdoğan milletin oyuyla gelmiştir, milletin oyuyla oraya gelmiş olan kişilere darbe yapmaya kalktınız.”

‘SOYTARI DEDİK, SOYTARI DEĞİLİM DİYEMEDİ’

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli ise Gökçek’in sataşmadan söz aldığını anımsatıp “Kendisine ‘soytarı’ dedik ‘ben soytarı değilim’ diyemedi. Soytarı olduğu için de Geziyi anlaması zaten mümkün değil, hatibimiz yanıt verecek” dedi.
Ardından Oluç da şunları dile getirdi:

“Biraz evvel konuşurken de söyledim. Özellikle İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü’nün FETÖ’den yargılanmış olduğunu özellikle orada söyledim ki hani bakalım kim onun arkasına geçip de onları savunacak diye. İşte FETÖ’cüleri savunanlar çıktı ortaya.”

‘BİR TARAFA SÜPÜRÜP ATMAK GEREKİYOR’

Gökçek ise “soytarı lafını iade ettiğini belirterek “Tabii ki bu seviyeye düşmek istemem ama soytarı arıyorsanız en büyük soytarı sizsiniz. Mustafa Karasu, Duran Kalkan gibi teröristlerin soytarılığını gelip burada yapan siz değil misiniz. ‘En büyük soytarı sizsiniz’ diyorum” ifadelerini kullandı.

Oluç ise “Bu kadar seviyesiz bir tartışmayı, bu kadar mesnetsiz iddiaları cevaplamak benim fıtratıma da uygun değil, donanımıma da uygun değil. Onun için bir tarafa süpürüp atmak gerekiyor. Hiç ciddiye almıyorum söylediklerini. Kayıtlara geçsin” karşılığını verdi.

CHP Grubu adına söz alan Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise şunları ifade etti:

‘BİRAZ ÖNCE BURADA BERKİN ELVAN’A BİR İFTİRA ATILDI’

“Parlamentoda tam da aklıselim bir biçimde bu olayların sosyolojik, siyasi, hukuki yanlarını değerlendirip doğru sonuçlar çıkaracağımıza maalesef trol aklıyla ve trol söylemleriyle burada karşı karşıya kalıyoruz. Bu parlamento için rahatsız edici. Biraz önce burada Berkin Elvan’a bir iftira atıldı. Ben o davayı baştan sona izledim. 15 yaşında 15 kilo bir vaziyette defnettiğimiz ve mahkeme kayıtlarıyla cebinde hiçbir şey olmayan bir çocuğa bu kürsüden iftira olmasını ben bir vicdansızlık olarak kabul ediyorum. Daha da kötüsü, AKP sıralarından bunun alkışlanmış olmasını büyük bir vicdansızlık olarak gördüğümü, bir kötü hâl olarak gördüğümü buradan bir yurttaş olarak ifade ediyorum.”

DEM Parti’nin grup önerisi AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu