Ekonomi

Avrupa hisseleri kurumsal iyimserlikle yükseliyor

Avrupa borsaları bugün olumlu bir açılış yaptı ve Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi TSİ 0811’de %0,2 yükselerek Çarşamba günü ulaşılan rekor seviyelere yakınlığını korudu. Artış, yatırımcı duyarlılığını artıran bir dizi iyimser kurumsal güncellemenin ortasında geldi.

Kişisel ve ev eşyaları sektörü %0,6’lık artışla kazançlara öncülük etti. Özellikle, Embracer Group AB, faaliyet grubu Saber Interactive’in bazı varlıklarını 247 milyon dolara satmak için bir anlaşma yaptığını duyurmasının ardından hisselerinin %6,1 oranında arttığını gördü. Bu hamle, oyun şirketinin Rusya’daki tüm faaliyetlerini etkin bir şekilde durduruyor.

Piyasadaki bir diğer önemli hareket de hisseleri %5,5 oranında değer kazanan K&S AG oldu. Bu artış, tuz ve potas madenciliği şirketinin beklentileri aşan yıllık sonuçlar bildirmesi ve beklenenden daha iyimser bir görünüm sunmasının ardından geldi.

Buna karşılık Hapag-Lloyd AG, hisselerinin %1,1 düşmesiyle bir gerileme yaşadı. Alman konteyner taşımacılığı şirketi, 2023 yılı için net kârında %83’lük bir düşüş açıkladı ve temettüde %85’lik bir kesintiye gittiğini duyurarak düşüşü zorlu piyasa ortamına bağladı.

Yatırımcılar ayrıca Şubat ayı üretici fiyatları ve perakende satış rakamları da dahil olmak üzere ABD’den gelecek ekonomik verileri yakından takip ediyor. Bu göstergelerin, Federal Rezerv’in faiz oranı politikalarında yılın ilerleyen dönemlerinde yapılacak olası ayarlamalara ilişkin piyasa beklentilerini etkilemesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu