Haber

Avrupa’ya geçiş yapan sığınmacılar için “Orta Akdeniz” uyarısı

AB Sınır Koruma Ajansı (Frontex), mülteci geçişlerinin ikiye katlandığı Orta Akdeniz bölgesinin en değerli rota haline geldiğini, Türkiye dahil diğer bölgelerden geçişlerin azaldığını bildirdi.

2023 yılındaki mülteci hareketlerine ilişkin bilgileri açıklayan Frontex, bu yılın ilk 5 ayında Orta Akdeniz üzerinden AB ülkelerine geçen sığınmacı sayısının bir önceki yıla göre yüzde 160 artışla 53 bine çıktığını bildirdi. . Frontex, bunun 2017’den beri kaydedilen en yüksek sayı olduğunu ve AB’ye toplam yasa dışı girişlerin yarısından fazlasını oluşturduğunu bildirdi. Ocak ayından Mayıs ayının sonuna kadar olan dönemde AB’ye toplam yasa dışı girişlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 102 bine yükseldiği kaydedildi. Orta Akdeniz güzergahından gelen mültecilerin değerli bölümünü Fildişi Sahili, Mısır ve Gine vatandaşları oluşturdu.


Fotoğraf: John Liakos/AP Fotoğraf/resim ittifakı

Uluslararası Göç Örgütü’nün verdiği bilgilere göre Orta Akdeniz de dünyanın en tehlikeli göç yollarının ortasında bulunuyordu. Bu yıl Akdeniz’de 1.300 kişinin hayatını kaybettiği veya kaybolduğu bildirildi.

Batı Balkanlar güzergahında %25 indirim

Frontex verilerine göre AB’ye yasadışı geçişlerde ikinci değerli rota Batı Balkanlar oldu. Bu sayede AB ülkelerine gidenlerin sayısı geçen yıla göre yüzde 25 azalarak 30 bin 700’e geriledi. Batı Balkanlar rotasını ağırlıklı olarak Suriye, Afganistan ve Türkiye’den gelenler kullandı.

Batı Akdeniz güzergâhından gelen mülteci sayısında yüzde 6, Batı Afrika güzergâhından geçişlerde yüzde 47 azalma oldu. Batı Afrika’dan gelenlerin sayısındaki düşüşte uzun süredir devam eden kötü hava koşullarının etkili olduğunu kaydeden Frontex, önümüzdeki aylarda insan kaçakçılarının faaliyetlerinde canlanma beklediklerini bildirdi.

AFP,epd/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu