Haber

Babacan: “Öğretmenlerimizin Sıkıntılarla Boğuşmasına İzin Vermeyeceğiz. Gençleri Susturmayacağız. Çocuklara Eşit Eğitim İmkanı Sağlayacağız”

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan, 24 Kasım Öğretmenler Günü’yle ilgili olarak, “En ulvi hedeflerle andığımız öğretmenlerimizin sıkıntılarla boğuşmasına razı gelmeyeceğiz. Gençleri susturmayacağız. Gençlere ‘Başımıza yeni yeni icatlar çıkarın’ diyeceğiz. Hiç kimsenin hayallerini sınırlandırmayacağız. Okula aç giden çok sayıda öğrenci var. Bizim için mesele, çocukları eşit ve kaliteli eğitim imkanlarıyla buluşturmaktır” açıklamasını yaptı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda; Bayan Siyasetleri Lideri Elif Esen ile Eğitim Siyasetleri Lideri Mustafa Ergen’in konut sahipliğinde 24 Kasım Öğretmenler Günü hasebiyle düzenlenen basın toplantısına katıldı.

“ÖĞRETMENLERİN RAHAT KAFAYLA ÇALIŞMASI 85 MİLYONUN FAYDASINA”

“Böylesine ulvi hedeflerle andığımız öğretmenlerimizin sıkıntılarla boğuşmasına razı gelmeyeceğiz” diye konuşmaya başlayan Ali Babacan, şöyle konuştu:

“Öğretmenlerin değersizleştirilmesine, ekonomik istikametten meşakkat çekmesine razı gelmeyeceğiz. Öğretmenlerin rahat bir başla çalışmasının 85 milyonun yararına olacağını biliyoruz. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ve cazibesini hem maddi hem de manevi taraftan artırmak zorundayız.

OKULA AÇ GİDEN ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ VAR: Bizim için problem hiçbir ayrım yapmadan, çocukların nitelikli eğitime ve sağlıklı besine erişmesini sağlamaktır. Okula aç giden beslenme çantasını dolduramayan çok sayıda öğrenci var. Annesi-babası ister devlet memuru olsun ister esnaf ister iş insanı ister kapıcı olsun. İster köyde yaşasın ister kentte ister ülkemizin kuzeyinde olsun ister güneyinde, doğusunda batısında hiç fark etmez. Bizim için problem, çocukları eşit ve kaliteli eğitim imkanlarıyla buluşturmaktır.

EN MANALI HİZMET, DEVLET OKULLARININ KALİTELİ EĞİTİM VERECEĞİNE DAİR İNANCI TESİS ETMEK: İnsanımıza sunacağımız en manalı hizmet; devlet okullarının kaliteli eğitim vereceğine dair inancı gerçekçi halde tesis etmektir. Cumhuriyet tarihinde hiçbir vakit maddi imkanları sonlu olan ailelerin çocukları ile varlıklı ailelerin çocukları ortasında bu kadar büyük bir fırsat eşitsizliği olmamıştı.

GENÇLERE İMKAN SAĞLAYACAĞIZ: Gençleri susturmayacağız. Gençlere ‘Başımıza yeni yeni icatlar çıkarın’ diyeceğiz. Hiç kimsenin hayallerini sınırlandırmayacağız. Hayallerini gerçeğe çevirmek için gençlere imkan sağlayacağız. Bu ülkeyi, analitik düşünen, hayalleri kalıplara sokulmayan, özgür bir jenerasyon yetiştirmenin heyecanıyla yöneteceğiz.

KADINLARIN HAYATI KOLAYLAŞINCA TÜRKİYE GÜÇLÜ, KEYİFLİ VE ADİL OLACAK: Türkiye ne vakit güçlü, keyifli ve adil bir toplum olacak, biliyor musunuz? Bayanların hayatı kolaylaştığı vakit, kadın-erkek eşitsizliğini yıktığımız vakit. Geçmişte de ülke siyasetinin en şiddetli tartışmaları daima bayanlar üzerinden yapıldı. O gün bayanlar üzerinden kavgalarını yürütenler hiçbir yere varamadı.”

25 KASIM YÜRÜYÜŞÜNE ÇAĞRI

Ali Babacan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin de “Kadına yönelik şiddeti kınıyorum. Bayanlara dayanışma hislerimi iletiyorum” diyerek, yarın Kadıköy’de saat 10.30’da Moda İlkokulu önünden başlayacak olan yürüyüşe vatandaşları davet etti.

Babacan, konuşmasının sonunda Halide Edip Adıvar’ın, “Dünyanın genel eğilimi şiddetten yana hayli, şiddeti teşvik etmek için yüreğe gereksinim yoktur. Tek başına şiddete karşı çıkmak ise güçlü olmaktır” sözünü anımsatarak, “Güçlü olmak, şiddete karşı çıkmaktır. Güçlü devlet de şiddeti uygulayanın değil, şiddete maruz kalan bayanın yanında durur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu