Ekonomi

Bloomberg stratejisti: Fed’in faiz oranlarını 50 baz puan artırmak için nedeni var

Fed’in 1 Şubat’ta gerçekleştireceği 2023 yılının ilk toplantısında faiz oranlarını bir kez daha 50 baz puan artırıp artırmayacağı büyük merak konusu oldu.

Bloomberg Döviz Stratejisti David Finnerty, yatırımcıların Fed’in Şubat ayındaki toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırması ihtimalini yüzde 44 olarak fiyatladığını söyledi.

Finnerty, Fed’in son politika açıklamasının bankanın şahin duruşunu doğruladığını ve çok az sayıda güvercin kaldığına işaret eden noktalı grafikle belirtti. Üyelerinden yedisinin yüzde 5,25’in üzerinde bir nihai oran gördüğü sinyalini verdi.

Fed Lideri Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Aralık ayı toplantısında, 1 Şubat’ta yapacağı toplantısında faiz artırımının gelen verilere bağlı olacağını söyledi.

Finnerty, Fed’in takip ettiği enflasyon ölçüsü PCE Endeksi’nin Kasım ayında piyasaların beklediğinden yüksek gelerek enflasyonun iddia edilenden daha kalıcı olduğuna işaret ettiğini hatırlattı.

Finnerty, bu noktada gözlerin önümüzdeki hafta açıklanacak ABD istihdam bilgisinde olacağını ve bu bilginin beklentilerle eşleşmesi durumunda Fed’in işgücü piyasasının çok sıkı olduğunu söylemek için “yeterli gerekçesi” olacağını söyledi.

Çin’in Kovid-19 salgınına karşı sıfır vaka politikasını gevşetmesinin enflasyon endişelerini artırdığını belirten Finnerty, FOMC’nin bir sonraki faiz kararı öncesi sınırlı veriye sahip olduğunu açıkladı. Ancak, Fed’in şahin eğilimi göz önüne alındığında, 50 baz puanlık bir faiz artışı için yeterli neden olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu