Haber

BTÜ akademisyeninden depreme ‘bor’ çözümü

BURSA (İGFA) – Binaları ve zeminleri deprem riskine karşı daha güçlü hale getirecek bor bazlı enjeksiyon cihazı geliştirdiklerini belirten Doç. Eyübhan Avcı, çalışmanın en büyük avantajının mevcut yapıların yerine kullanılabilmesi olduğunu söyledi. Deprem anında zemin yapısının önemine dikkat çeken BTÜ Öğretim Üyesi Doç. Avcı, yerli ve milli olarak üretilmesi planlanan enjeksiyon ekipmanları hakkında bilgi verdi.

2023 YILINDA UYGULANACAK

Geliştirilen çalışmanın BTÜ’nün ilk tescilli patenti olduğunu ifade eden Avcı, projenin TÜBİTAK 1001 Deprem Araştırma Projesi kapsamında da desteklendiğini sözlerine ekledi. Çalışmaların Eylül 2023 prestijiyle hayata geçirilmesinin hedeflendiğini belirten Avcı, “Geliştirilen bu malzeme heyelan önleme, şev stabilitesi, iksa sistemleri, tünel ve barajlarda da kullanılabiliyor. Ürünün yerli ve milli olması, çevreye duyarlı, ekonomik ve etkili olması en önemli avantajları arasında yer almaktadır. Geliştirilen bu ürün ile zeminler depreme karşı daha dayanıklı hale getirilecek.” sözlerini duydu.

İKİ ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİĞİ

Doç. Dr. Eyübhan Avcı ve Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu yer alıyor. On beş yıllık bir çalışmanın sonucu olan bu proje ile sıvılaşma potansiyeli olan binalar yıkılmadan zemin iyileştirilebilir. Elde edilen işin maliyetinin diğer işlere göre çok daha uygun olduğunu ifade eden Avcı, yerli ve milli bir proje olan bor katkılı çıktının zemin güzelleştirme sürecinde oldukça ucuza kullanılabileceğinin de altını çizdi.

koprubasi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu