Haber

CHP Milletvekili Deniz Demir, THY’deki işten çıkarmaları sorguladı

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Deniz Demir, “Pilot Evren Kaptan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun takviye açıklamalarını beğendiği için sosyal medya hesabından kovuldu. Kaptan Pilot Evren Turan’ın görevden alınma gerekçesi nedir? ? İşten çıkarmalarla çalışanı korkutmak amaçlanıyor mu? Ahmet Bolat’a bire bir prosedür uygulanmamasının sebebi nedir?” Ancak Bakan Abdulkadir Uraloğlu soruma verdiği yanıtta sadece ilgili yasama unsurlarına atıfta bulunarak sorumu geçiştirdi.

CHP Ankara Milletvekili ve CHP Parti Meclis Üyesi Deniz Demir, sosyal medya hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek mesajları paylaştığı için Türk Hava Yolları pilotu Evren Kaptan’ın görevden alınmasını TBMM gündemine taşıdı. Demir, konuyla ilgili soru önergesi sunarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıt vermesini istedi. Demir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun soru önergesine verdiği cevaba ilişkin açıklama yaptı. Demir şunları söyledi:

“MEVZUAT HÜKÜMLERİNİ HATIRLAMASINA GEREK YOK, SORUMUN CEVABI BU DEĞİL”

“İşten çıkarılan pilotun görevden alınma gerekçesini soruyoruz. Bakan Uraloğlu, ‘Türk Hava Yolları AO, Türk Ticaret Kanunu ve SPK mevzuatına göre faaliyet gösteren özel hukuk tüzel kişiliğine sahiptir. Bağlı ortaklık Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun yürürlüğe giren Özel Durumlar Tebliği’ne (2-15.1) uymakla yükümlü olup, halka açık bir şirket olarak mevzuat çerçevesindeki tüm aydınlatma yükümlülüklerini yerine getirmektedir. Nasıl olası konularda soru önergesi açamıyorsa, Bakanın ciddiyetsiz cevabı da bu kapsamdadır.Yasama kararlarını kendisine hatırlatmaya gerek yok, benim sorumun cevabı bu değil.”

“SENİN KİMSENİN SANAT BAHÇESİ DEĞİL”

Bakan mevzuatta THY’nin özel hukuk tüzel kişiliği olduğunu belirtmesine rağmen devletin Türk Hava Yolları’nın idaresinde imtiyazlı hakları bulunmaktadır. THY Yönetim Kurulu’nun AKP’ye yakınlığı malum. Mevcut hükümetle olan yakınlığını kullanan THY yönetimi, Cumhuriyetimizin kıymetli varlıklarından biri olan Türk Hava Yolları’nı kendi çıkarları doğrultusunda dizayn etmektedir. Yönetimin işçiler üzerinde uyguladığı baskı ve ideolojik işten çıkarmalar THY çalışanları için tehdit oluşturuyor. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanlığı’na atanan Ahmet Bolat, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklediğini sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurdu. THY’de görevli pilot Cihan Kaptan, sosyal medya hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun destek mesajlarını beğendiği için görevden alındı. THY içindeki bu adaletsizliğe, partizanlığa karşı durduk ve ‘Yüzbaşı Pilot Evren Turan’ın görevden alınmasıyla ne alakası var’ diye sorduk. İşten çıkarmalarla işçiyi korkutmak mı isteniyor? Ahmet Bolat’a bire bir prosedür uygulanmamasının sebebi nedir?’ Ancak Bakan Abdulkadir Uraloğlu soruma verdiği yanıtta sadece ilgili yasama unsurlarına atıfta bulunarak sorumun üzerini örttü. THY’de yaşanan sıkıntıları yakından takip etmeye devam edeceğiz, THY kimsenin arka bahçesi değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu