Ekonomi

CHP’li Gaytancıoğlu: Çiftçiye kuraklığın bedeli ödenmeli

Eski CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Birlik’in ayçiçeği alım fiyatını henüz açıklamadığını belirterek, “Çiftçi perişan, rekolte çok düşük, yağ verimi de düşük. Çiftçinin maliyeti zaten 16-17 lira. 70 kilo verim alınan bir yere 20 lira yetmez.” “Çiftçilere kuraklık ödemesi yapılması gerekiyor. Toplu ödeme yapılması gerekiyor” dedi.

Gaytancıoğlu, bugün hasat edilen bir ayçiçeği tarlasında yaptığı açıklamada, ayçiçeğinin alım fiyatının henüz belirlenmediğine dikkat çekti. Trakya’da kuraklık nedeniyle ayçiçeği veriminin düşük olduğunu, devletin çiftçiye kuraklık desteği sağlaması gerektiğini kaydetti.

“TARLALAR YAVAŞÇA YOK OLUYOR”

Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Artık Ziraat Bankası başta olmak üzere tüm bankalar çiftçinin kredilerini dondurdu. Defalarca uyardık. Çiftçi krediyle iş yapıyor. Çiftçi deyim yerindeyse borçlarını sarsıyor. Zamanı gelince traktörünü satıyor ve Traktör alırken finansman olarak kullanıyor Ayçiçeğinin fiyatı hala yok Çiftçi perişan durumda Verim çok düşük, yağ rekoltesi de düşük… Bu ne demek, ithalat artacak, fiyat ne olmalı? Bunun için mi veriliyor? 20 lira desek yetmez. Çiftçinin maliyeti aslında 16-17 lira. 70 kilo alınan yerde 20 lira da olsa 20 lira bile yetmez. Çiftçiye kuraklık ödemesi yapılması gerekiyor. Toplu ödeme yapılması gerekmektedir. Sonuç ne olacak? Sonuç olarak alanlar yavaş yavaş kayboluyor. Başkalarının eline düşüyorlar.”

sebinkarahisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu