Haber

Çinli Arkeologlar Antik İmparatorluk Şehrinde Büyük Binaların Kalıntılarını Buldu

HOHHOT, 21 Şubat (Xinhua) — Arkeologlar, Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Liao Hanedanlığı’na (907-1125) kadar uzanan bir imparatorluk şehrinde büyük bir bina temelinin kalıntılarını keşfettiler.

Bölgesel Kültürel Eserler ve Arkeoloji Enstitüsü’ne göre, 2022’nin sonlarında Liao Hanedanlığı’nın eski başkenti Shangjing’in harabelerinde imparatorluk şehrinin bir avlusunda bina kalıntıları bulundu.

Biri imparatorluk şehri olmak üzere iki kısma ayrılan Shangjing ilçesi, İç Moğolistan’daki Bairin Sol Sanjak’ın Lindong kasabasında bulunuyor.

Ortaya çıkarılanlar arasında yapı bileşenleri, seramikler, kil heykeller ve bakır paralar da dahil olmak üzere çok sayıda eser bulunmaktadır.

Göçebe Kitan, Liao Hanedanlığının kurucusu olarak bilinir. Arkeologlar, Kitan halkının doğunun güneşin doğduğu yer olduğuna ve iyi şans ve ışık getirebileceğine inandığını, bu nedenle imparatorluk şehri ve saraylarının doğuya baktığını belirtti.

Güneye bakan büyük binanın keşfi, arkeologların eski başkent Liao’nun yerleşim sistemi ve tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmesine olanak sağladı.

Binanın başkentte değerli bir kraliyet konutu olduğu düşünülüyor. Tarihsel kayıtlar, imparatorluk şehrinin tapınaklar ve akademiler gibi binanın kimliği ve amacı hakkında bazı ipuçları sağlayabilecek değerli yapılar içerdiğini göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu