Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sisi ile el sıkışması gündem oldu! Sırada başka bir lider daha var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına katıldı. Erdoğan, Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani’nin davetine icabetle gittiği Katar’ın başşehri Doha’da bulunan Al Bayt Stadı’ndaki resepsiyonda da kimi başkanlarla ayaküstü görüştü.

9 YIL SONRA BİRİNCİ ÜST SEVİYE TEMAS

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kapsamda Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile de tokalaşarak ayaküstü sohbet etti. Bu kısa görüşme, Sisi’nin Mısır’da 3 Temmuz 2013’te Genelkurmay Başkanı iken yönetime el koymasının ardından Türkiye ile Mısır arasındaki en üst düzey temas olarak kayıtlara geçti.

SİSİ İLE FOTOĞRAFI GÜNDEM OLDU

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sisi ile tokalaştığı fotoğraf toplumsal medyada da konuşuldu. Erdoğan’ın Sisi için “Beni barıştırmaya çalışıyorlar ama asla görüşmem” sözleri yeniden gündem olurken, kısa zamanda “Sisi” ve “Binali Yıldırım” etiketleri de TT’ye girdi. Fotoğrafla ilgili toplumsal medyada birçok kullanıcı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019 İstanbul seçimlerinde söylediği “Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı diyeceğiz?” sözlerini hatırlattı.

“SİL BAŞTAN YAPABİLİRİZ” DEMİŞTİ

Bu mini zirve dünyada da büyük yankı uyandırırken Erdoğan’ın Sisi’den sonra Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile de bir görüşme gerçekleştirebileceği öngörülüyor. Erdoğan geçtiğimiz günlerde G-20 Önderler Tepesi sonrası açıklamalarda Suriye ile bağlantılara yönelik olarak, “Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz. Haziran seçiminden sonra bir sil baştan yapabiliriz.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu