Haber

Fuat Oktay: Yoksulların acil ihtiyaçlarının karşılanmasında sosyal yardımlar giderek önem kazanmakta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı İSEDAK 38. Bakanlar Toplantısı’nın Çalışma Oturumu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın başkanlığında İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Oturumun açılışında konuşan Oktay, İSEDAK‘ın gündemindeki önemli projelerde kaydedilen gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bu kapsamda, uzun yıllardır gündemlerinde yer alan Tercihli Ticaret Sistemi’ni (TPS-OIC), bu yıl 1 Temmuz prestijiyle hayata geçirdiklerini belirten Oktay, sistem kapsamında taraf ülkeler ortasında ticaretin başlamasından duyduğu memnuniyeti de lisana getirdi.

Oktay, şimdi taraf olmamış ülkeleri bir an önce gerekli adımları atıp sisteme dahil olmaya davet ederek, şöyle konuştu:

“Bu noktada, dün gerçekleştirilen Ticaret Müzakereleri Komitesi’nde bu yönde alınan kararları da çok önemsediğimi belirtmek istiyorum. İnşallah, siz değerli bakanlarımızın da konunun takipçisi olacaklarına yürekten inanıyorum. Özellikle, Körfez İşbirliği Konseyi’nin 6 üyesinin, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Bahreyn ve Katar’ın, sisteme ilişkin yükümlülüklerini tamamlamaları, sisteme yeni ve güçlü bir ivme kazandıracaktır. Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerimizin kıymetli bakanlarını burada aramızda görmekten büyük memnuniyet duyuyor ve kendilerinden bu konuda güzel haberler beklediğimizi ifade etmek istiyorum.”

– İİT/İSEDAK 50 İslami Endeksi’ne dayalı kurulan yatırım fonu

Fuat Oktay, bu yılki İSEDAK çalışmalarındaki öteki somut gelişmenin, İİT/İSEDAK 50 İslami Endeksi’ne dayalı kurulan yatırım fonunun, Türkiye, Malezya, Endonezya, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da teknik altyapısının tamamlanarak yatırımcıların hizmetine sunulması olduğunu kaydetti. Oktay, “Bu kapsamda, İSEDAK çatısı altında geliştirdiğimiz somut bir helal yatırım ürünü olan bu fona, ülkelerinizden yatırımcıları teşvik etmek noktasında, her türlü gayreti göstereceğinize gönülden inanıyorum.” tabirini kullandı.

– İSEDAK Yüksek Seviyeli Dijital Dönüşüm Programı

İSEDAK Yüksek Seviyeli Dijital Dönüşüm Programı’nı da hatırlatan Oktay, bu alanda yapılan geniş iştirakli teknik toplantılar sayesinde, üye ülkelerin mevcut durumunun ve gereksinimlerinin ortaya konulduğunu anlattı.

Fuat Oktay, üye ülkelerin bu alandaki üst seviye yetkililerinin katıldığı toplantıda, bu teşebbüsün, “dijital devletin geliştirilmesi, dijital dayanıklılığın ve güvenliğin güçlendirilmesi, dijital bağlanabilirlik, geniş bant altyapısı ve erişimi, dijital beceri ve yetkinliklerin geliştirilmesi ile gelişen teknolojiler ve veri yönetimi” alanlarına odaklanması noktasında mutabık kalındığını aktardı. Oktay, gelecek yıldan itibaren bu teşebbüsün meyvelerini almaya başlayacaklarını söz etti.

Kovid-19 salgınının tesirleri doğrultusunda tesirli toplumsal yardımlar

Görüş Alışverişi Oturumu’nda, “İİT üyesi ülkelerde Kovid-19 salgınının etkileri doğrultusunda etkili sosyal yardım sağlanması ve sosyoekonomik güçlendirme” konusunun tartışılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, pandemi sonucu global bir ekonomik yavaşlama yaşandığını hatırlattı.

Başta güç, ulaştırma ve tarım alanlarında olmak üzere birçok girdinin fiyatında değerli artış yaşandığına işaret eden Oktay, şöyle devam etti:

“Son datalara nazaran, eylül ayı prestijiyle dünya çapında 674 milyon insan, yoksulluk içinde hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Global sorunlar ve ekonomik toparlanmadaki yavaşlık göz önüne alındığında, bilhassa fakirlerin acil gereksinimlerinin karşılanması, toplumsal yardımların faal biçimde sunulması, giderek daha fazla değer kazanmaktadır. Toplumsal yardımların aktifliğinin artırılması için muhtaçlık sahiplerinin yanlışsız ve süratli halde belirlenmesi, bilgilerinin korunması ve güncellenmesi, farklı programlar ortasında mükerrerliğin önlenmesi, bu programların birlikte çalışabilirliğinin artırılması, müracaat süreçlerinin kolaylaştırılması ve verimli hale getirilmesi üzere konular üzerinde çalışılması gerekmektedir.”

Türkiye’nin, salgın döneminde, hızlı şekilde belirlediği ihtiyaç sahiplerine yine hızlı şekilde yardımları ulaştırdığını anlatan Oktay, Türkiye’nin bu mevzuda edindiği deneyimleri, üye ülkelerle paylaşabileceğini de aktardı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bakanlar Toplantısı Çalışma Oturumu öncesinde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha’yı kabul etti. Görüşme, basına kapalı yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu