Ekonomi

IMF çatışmaların etkisini ele alıyor, ortak açıklamayı atlıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu, Cuma günü Washington’da gerçekleştirdiği toplantının ardından standart protokolden önemli bir sapma göstererek ortak bir bildiri yayınlamadı. Bunun yerine komite başkanı Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’daki savaş, Gazze’deki insani kriz ve Kızıldeniz’deki nakliye aksaklıkları da dahil olmak üzere devam eden çatışmalarla ilgili ekonomik riskler vurgulandı.

Al-Jadaan, Uluslararası Para ve Finans Komitesi’nin (IMFC) jeopolitik çatışmaları çözme platformu olmadığını, ancak üyelerin bu durumların küresel ekonomi üzerindeki önemli etkilerini kabul ettiğini vurguladı. Savaş ve çatışma döneminden uzaklaşmanın önemini vurguladı.

Bir basın brifingi sırasında el-Jadaan, küresel ekonominin jeopolitik olarak parçalanmasının olumsuz etkileri olma eğiliminde olsa da, bazı ülkelerin bu parçalanmadan kaynaklanan tedarik zincirlerinin çeşitlenmesinden faydalar gördüğüne dikkat çekti.

IMF ve Dünya Bankası bahar toplantılarında konuşan IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, haftanın odağının dünya ekonomisinin dayanıklılığını güçlendirmek olduğunu ifade etti. Georgieva daha güçlü büyümeye, yaşam standartlarının iyileştirilmesine ve düşük gelirli ülkelerin gerilemesini önlemek için onlara destek verilmesine duyulan ihtiyacın altını çizdi. Georgieva, ülkeleri enflasyonu kontrol altına alma konusunda “işi bitirmeye” ve COVID-19 salgını ve ardından gelen hayat pahalılığı krizi nedeniyle eriyen mali tamponları yeniden inşa etmeye çağırdı.

Küresel finans yetkilileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana iki yılı aşkın bir süredir ortak bir bildiri üzerinde uzlaşmaya varmakta zorluklarla karşılaşıyor. Finlandiya Maliye Bakanı Riikka Purra, İskandinav ülkelerinin Rusya’dan doğrudan bahsetmediği için resmi bir bildiriyi oybirliğiyle reddettiğini açıkladı. Purra, “Ukrayna’da dünya çapında her türlü ekonomik sonucu olan bir savaş yürüten Rusya’dan açıkça ve doğrudan bahsetmeyen bir ortak bildiriyi onaylamamız mümkün değildi” dedi.

Ortak bir bildirinin olmaması, karmaşık ve bölücü küresel meselelerin ortasında uluslararası finans liderleri arasında ortak bir duruş sergilemenin zorluklarının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu