Haber

Kahramanmaraş’ta suç örgütü operasyonunda 77 kişi adliyede

KAHRAMANMARAŞ’ta polisin silahlı suç örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda 77 kişi gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi. Polisin zanlılar hakkında hazırladığı 1421 sayfalık 12 dosyadan oluşan dosyada 110 mağdur ve 80 tanık bulunuyor.

Kahramanmaraş’ta polis, 2021’in sonlarına doğru gerçek olan kurşun yarası ve tehdit gibi olayların M.Ş. liderliğindeki bir suç örgütü tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu’nun talimatıyla örgütün tüm faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve üyelerinin tespit edilmesi için Kaçakçılık ve Organize Hatalar Şube Müdürlüğü bünyesinde özel bir grup oluşturuldu. Özel tim, MS ve örgüt mensuplarını takibe aldı. 11 aylık takip sonunda organizasyon; 43 silahlı örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak, örgüte yardım etmek, kasten yaralama, silahla tehdit, adam öldürmeye teşebbüs, yağma, sahtecilik, mala zarar verme, ihaleye fesat karıştırma ve hata gelirlerini aklama, 27 tefecilik gibi diğer olaylar 10 uyuşturucu kaçakçılığı ve uyuşturucu madde kullanımını kolaylaştırmak da dahil olmak üzere 80 hata yaptıkları belirlendi.

110 Mağdur, 80 Tanık Olayların yaşandığı yerlerdeki güvenlik ve KGYS kameralarının görüntülerini de inceleyen özel grup, suç örgütü tarafından mağdur edilen 110 kişi ile olayları gören ve olaylardan haberdar olan 80 tanığı dinledi. 11 aylık takibin sonunda gerekli belge ve delillerin toplanmasının ardından örgüt başkanlarından oluşan 102 kişiye Salı günü sabaha karşı özel harekat polislerinin katılımıyla operasyon düzenlendi. , M.Ş., yöneticiler ve üyeler. Operasyonda 77 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 15’inin çeşitli suçlardan cezaevinde olduğu belirtildi. Zanlıların adreslerinde yapılan aramada 41 tabanca, 12 tüfek, 680 mermi ve fişek, 6 bıçak, 4 kılıç, 1 kilo uyuşturucu madde ve çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

Aralarında polisin de bulunduğu 8 kamu görevlisi ile avukatın da aralarında bulunduğu 77 kişi, emniyetteki 3 günlük sorgularının ardından sabah saatlerinde hastanede yapılan muayenelerinin ardından adliyeye sevk edildi. 4 otobüsle geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen zanlılar hakkında hazırlanan belgelerin 1421 sayfalık 12 klasörden oluştuğu belirtildi. Öte yandan adreslerine ulaşılamayan 10 kişiyi yakalamak için çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu