Haber

Kolombiya Devlet Başkanı Petro’nun kabinesinden 7 bakan istifa etti

Kolombiya’da Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun talebi üzerine kabinesindeki 7 bakan görevlerinden istifa etti.

Petro’nun kabine değişikliği talebinin ardından İçişleri, Sağlık, Tarım, Bilim, Maliye, Ulaştırma ve İrtibat ve Teknoloji bakanları görevlerinden ayrıldıklarını açıkladı.

Savunma, Dışişleri, Enerji ve Maden bakanlarının görevlerinde herhangi bir değişiklik olmadığı ve istifa eden bakanların yerine yenilerinin atandığı belirtildi.

Petro, dün Twitter hesabından, çoğunluk kararıyla kabul edilen siyasi koalisyonun bazı parti liderlerinin kararıyla sona erdiğini duyurdu.

Halkın büyük çoğunluğunun sandıklarda değişiklik çağrısı yaptığına dikkati çeken Petro, “Değişim talebi tehdit ve mezhepçilikle örtbas edilmeye çalışılıyor. Böyle bir durum bize hükümeti yeniden düşündürüyor.” sözünü kullandı.

Başkan Gustavo Petro, 28 Şubat’ta sağlık reformu yasası konusunda fikir ayrılığına düştüğü üç bakanı değiştirdiğini duyurdu.

13 Şubat’tan bu yana Kolombiya’da büyük tartışmalara yol açan sağlık reformu, kendi grubu içinde fikir ayrılıklarının yanı sıra muhalefetin ortasında Başkan Petro ile fikir ayrılıklarına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu