Haber

RTÜK, Dijital Yayın Platformlarına Üst Sınır Cezalar Vermeye Başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Netflix, Amazon, Disney+, Blu Tv, Bein, Mubi gibi dijital yayın yapan platformlara para cezası uygulama kararı aldı. Türk aile yapısına aykırı üretimleri kapsayan bu idari para cezası kararına ilişkin detaylar haberimizde.

RTÜK’ten dijital platformlara üst sınırdan idari para cezası!

Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) yapılan açıklamaya göre, Türk aile yapısına aykırı içerik barındıran yapımlara platformlara idari para cezası verilmesine karar verildi. Açıklamada, RTÜK üst kurulunun toplanarak yeni kararlar alındığı belirtildi. Buna göre Türk aile yapısına uygun olmayan içeriklere en üst sınırdan idari para cezası uygulanacak.

Netflix’in sunduğu “Mother+” adlı yetişkin içeriğine yer verilen raporda, “Film cinsiyet, cinsellik ve ilişkilerin sınırlarını tanımıyor, cinsiyete dayalı alternatif bir ideal dünya kuruyor, evrensel aile formunu değiştiriyor, sahneleri gösteriyor. ayrıntılı olarak yoğun bir müstehcenlikle ve tüm bunları normalleştirerek hatta ‘sağlıklı’ olarak nitelendirmesi aileyi koruma ilkesine aykırı olarak değerlendirilmiştir.

Okullara telefon yasağı geliyor!

RTÜK üst kurulu, “Anne+” isimli içeriğin yer aldığı raporu incelediğinde, sonunda raporun gerekçeli olduğuna karar verdi. Ardından Netflix’e üst sınırda idari para cezası verilmesine karar verildi. Ayrıca “Elite” dizisinde de benzer kararlar alındı.

İlk idari para cezalarını alan Netflix’in ardından Disney+’ta yayınlanan “Love, Victor”, Amazon Prime Video’da yayınlanan “Modern Love”, “High School” ve “Room with Fire” yapımlarına idari para cezası verilmesine karar verildi. “Mubi’de yayın. .

Ayrıca RTÜK, Eylül 2023’te dijital yayın platformları ile Türk aile yapısının korunması konulu toplantılar yapılacağını bildirdi. Peki, RTÜK’ün aldığı kararlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın…

pursaklarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu