Ekonomi

Samsun İlkadım Belediyesi’nde İşçi Maaşları Arttırıldı

Samsun’un İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, belediyede asgari işçi maaşının 26 bin 350 TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile İlkadım Belediyesi’nde çalışan kadrolu işçiler ile işçilerin maaşlarının iyileştirilmesine yönelik ek protokol imzalandı. Yetkili sendika ile imzalanan protokolün ardından açıklama yapan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Arasında imzalanan ek protokolle, Belediyemiz ve sendikamızca belediyemizde çalışan kanuni ve kadrolu çalışanların maaşlarına zam yapıldı. KHK’lilerin Aralık ayı maaşları önceden 13 bin 795 TL iken şu anda 26 bin 350 TL’ye çıktı. TL. Kadrolu personelin ortalama maaşı 17 bin TL civarındayken, maaşları 32 bin TL’ye çıktı. Çalışanlarımıza çocuklarıyla birlikte huzur içinde bir ömür geçirmelerini diliyorum” dedi.

Demirtaş, “Kendi şartlarımızı zorlayarak çalışanlarımız lehine böyle bir ek protokolle karar aldık. Zam alıyorlardı. Biz sadece ekiple ve dediğimiz personelle kadro arasındaki açığı kapatmaya çaba gösterdik” dedi. Normal şartlarda, kararnamelilerin diyelim ki yüksekleri var Tahkim kurulu diyor ki, ‘Yeni asgari ücret yüzde 20 daha fazla olacak, artı temmuzda yüzde 19 daha fazla olacak.’ “Dolayısıyla bu yaklaşık yüzde 39’a tekabül ediyor. Bizim yaptığımız bu ikisini birleştirip 6 ay önceden vermek. Temmuz ayındaki artışı zaten alıyoruz. 5-6 ayda yüzde 18’lik bir fark elde ediyoruz” dedi.

Başkan Demirtaş ayrıca 5 yılda gerçekleştirdiği projelerden bahsederek Çet Merkezi, Hasta Refakat Evi, Şefkat Rezidansı, Kreş, Atık Ödeneğinizi Getirin ve tasarruf faaliyetleri hakkında bilgi verdi. -SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu