Ekonomi

Söke TARİŞ Pamuk Kooperatifi 35 Milyon Kilogram Pamuk Alımını Hedefliyor

Söke TARİŞ Pamuk Kooperatifi Lideri İsmail Özer, pamuk alım dönemi öncesi yaptığı açıklamada, bu yıl 35 milyon kilogram alım hedeflediklerini vurguladı. “Sürdürülebilir pamuk üretimi bizim olmazsa olmazımız” diyen Lider Özer, bu dönemde de satın alma politikalarıyla piyasayı dengeleyerek ortaklarının ve üreticilerinin yanında olacaklarını kaydetti.

Türkiye’nin en büyük pamuk tarım satış kooperatifi olan Söke TARİŞ Pamuk Kooperatifinde yeni alım dönemi öncesi hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Söke TARİŞ Pamuk Kooperatifi olarak yeni sezona hazır olduklarını belirten Başkan Özer, “Pamukta yaşanan daralmaya rağmen son 2021-2022 sezonunda Söke merkez dışındaki Güllübahçe ve Sarıkemer’deki satın alma tesisleri modernize edilerek sıfırdan yenilendi. Söke Ovası’nda geçen yıl üretilen toplam pamuğun dörtte birini yetiştiren Söke Ovası, “Bu yıl ekim alanları geçen yıla göre arttı. Dolayısıyla bu dönemde 35 milyon kilogram pamuk almayı hedefliyoruz.”

“Tüm imkanlarımızı seferber ettik”

Geçtiğimiz sezon 25 milyon kilogramdan fazla pamuk alımı yaptıklarını hatırlatan Başkan Özer, “Ekim alanlarının daralması pamuk verimini önemli ölçüde etkiliyor ancak kooperatif olarak son 4 yıla baktığımızda bantta alımlarımız devam ediyor. 25-35 milyon kilogram, ortaklarımız ve üreticilerimizin nezdinde bize olan güveni ortaya koyuyor.Şu anda Söke’de pamuk hasadının Eylül ayı ortasından itibaren yavaş yavaş başlaması bekleniyor.Hasatın en geç Kasım ayı sonunda tamamlanacak. Tahminlere göre bu yıl Söke’de pamuk ekim alanlarının artması söz konusu.Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen ortaklarımız ve üreticilerimiz pamukla mücadele ediyor “Biz kooperatif olarak tüm gücümüzü seferber ettik. Bu dönemde sürdürülebilir pamuk üretimi için kaynak sağlayarak, ortaklarımızı ve üreticilerimizi her yönden destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Çağrılan ortaklar ve üreticiler

Ayni destekler çerçevesinde ürün vade bazında gübre, ilaç ve tohum temini konusunda ortakların ve üreticilerin taleplerini yerine getirdiklerini belirten Başkan Özer, “Sürdürülebilir pamuk üretimi bizim için vazgeçilmez. İlaç ve tohum gibi ana girdi kalemlerinde takviyelerimizi aktardık. Alım politikası açısından kar marjımızı düşük tutarak piyasayı dengelemek, esas olarak doğrudan üreticinin elini güçlendirmemizi sağlıyor. Bu noktadan hareketle her zaman söylediğimiz gibi Söke TARİŞ Pamuk Kooperatifi üreticinin sigortası olarak hizmet üreterek yoluna devam etmektedir. Üreticilerimize de davetimiz geçmiş dönemlerde olduğu gibi işlerini güvenle kooperatifimize teslim etmeleridir. Kooperatifimiz ne kadar güçlüyse piyasayı üretici lehine dengelemek için o kadar güçlü olacağız.”

“Ortaklarımıza 50 milyon lira sağladık”

Bayram öncesi Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde yürütülen ‘Doğadan Modaya Organik Pamuk’ projesi kapsamında sözleşmeli üretim yapan kooperatif ortaklarına da 8 milyon lira prim desteği sağladıklarını hatırlatan Al-Adha, Başkan Özer, “12 Haziran’da ortaklarımızın hesaplarına toplam 8 milyon TL’lik desteği aktardık. Söke Üreticilerimizi katma değer kazanmanın yanında sürdürülebilir organik pamuk üretmeye teşvik etmeyi de görev biliyoruz. pamuğun dünya çapında markalaşarak bilinirliğini sağlamak. Bu noktadan hareketle 2021 yılından bu yana yaklaşık 400 ortağa sağladığımız 50 milyon liralık desteği de bu amaçladır. Ayrıca, pamuk fiyatları şu anda düşük. Devlet büyüklerimizden talebimiz pamuk primlerinin üreticinin elini güçlendirecek seviyeye getirilmesidir. Pamuk primlerinin üreticiyi mutlu edecek miktara getirilmesi de sürdürülebilir üretim açısından hayati önem taşıyor. Bu talebimizin de yerine getirilmesini temenni ediyoruz.” – AYDIN

seyhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu