İş

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: İşsizlik oranı yüzde 9,1’e düştü

TÜRKİYE İktisadi İşletme ve İş Ahlakı Derneği’nin düzenlediği Türkiye İş Ahlakı Zirvesi’nde konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “İşsizlik verimiz dün açıklandı. Çok şükür yüzde 9,1’e düştü. Bu en düşük rakam diyebilirim. Yıllardır ulaştığımız rakama, “Devlet olarak piyasa kontrolleri, piyasa gözetimi, haksız fahiş fiyat uygulamaları, stokçuluk gibi uygulamaları denetliyoruz. Gelecek torba yazıda bu konudaki cezalar katlanarak artırılacak” dedi.

Türk İktisadi İşletme ve İş Etiği Derneği (İGİAD) tarafından 2016 yılında ilk kez gerçekleştirilen 8. Türkiye İş Etiği Zirvesi, İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Değişen Meslekler ve Meslek Etiği temasıyla düzenlenen zirveye Ticaret Bakanı Ömer Bolat da katıldı. Zirvede Ömer Bolat’ın yanı sıra YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, Tepe Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. misafirler katıldı.

Zirvede İş Etiği Ödülleri de verildi. Gazetecilik alanında ödülü CNN Türk Özel Haber Şefi Fulya Öztürk, İnsani Yardım Arama Kurtarma alanında İHH, Ulaşım ve Barınma alanında ise Gürbaşlar Otomotiv aldı.

“İSRAİL’İN İNSANLIK OLMAYAN SOYKIRIM SALDIRILARINI DURDURMAK İÇİN ÇABALAMADAN ÇALIŞIYORUZ”

Zirvede konuşan Bakan Bolat, “İsrail’in ilk günden bu yana sivil yerleşim yerleri, masum insanlar, çocuklar, kadınlar, yaşlılar, hastaneler, okullar, camiler ve hatta kiliseler arasında ayrım yapmadan gösterdiği vahşeti şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hükümeti ve halkı olarak, İsrail’in insanlık dışı soykırım noktasına ulaşan saldırılarını başından beri durdurmak için hükümetimiz ve özellikle Cumhurbaşkanımız ile birlikte tüm gayretimizle çalışıyoruz. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Riyad’dayız. Toplantı yapılıyor ve güçlü bir mesaj, duruş ve tavır vererek İsrail üzerindeki baskıyı artırmamız önemli. İslam dünyasının tepkisini birlik içinde ve dünya kamuoyunun İsrail üzerindeki baskısını artırmaya çalışıyoruz. Böylesine güçlü bir duruş ve beyan, birlik ve beraberlik imajı çok önemli” dedi.

“BU MALİYET KARARLARI HİÇ BİR ZAMAN DEĞİŞMEMELİ”

İş ahlakına ilişkin konuşan Bakan Bolat, “Teknoloji, bağlantı, trendler ve meslekler çok hızlı değişiyor. Ahlak aslında standarttır. Ahlak, haklar, adalet, değerler, adil paylaşım asla değişmeyecek değerli varlıklardır. Meslekler değişebilir. Koşullar” ve trendler değişebilir ama bu değer yargıları asla değişmeyecektir.” “Değişmemesi lazım. Aksi takdirde rüzgarın alıp götürdüğü tahıl taneleri gibi oluruz” dedi.

“RESMİ SAYIDA 3 MİLYONUN ÜZERİNDE İŞSİZ SAYISI GÖRÜLÜYOR”

İşsizlik verilerine ilişkin konuşan Bolat, “Dün işsizlik bilgilerimiz açıklandı. Çok şükür yüzde 9,1’e düştü. Bu, uzun yıllardır elde ettiğimiz en düşük rakam diyebilirim. İşsiz sayısı 3 milyona yakın” Resmi rakamda 150 bin görülüyor.İşverenlerimiz, “‘Bunları çalıştıracak insan, orta işçi, eğitimli ve kalifiye eleman bulamıyoruz’ diyerek acılarını bize aktarıyorlar” dedi.

“CEZALAR CİVAR OLARAK ARTTIRILACAK”

Bakan Bolat, “Depremde meslek ahlakına ya da iş ahlakına uymayan pek çok kötü örnek gördük. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Devlet olarak piyasa kontrolleri, piyasa denetimi, haksız fahiş fiyat gibi uygulamaları denetliyoruz. Bunları yapanlara ağır cezalar veriyoruz. “Torba maddede bu konudaki cezalar katlanarak artırılacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu