Teknoloji

Windows 11 İçin Widget Geliştirme Kiti Yayınlandı

Windows 11 ile widget’lara daha da değer vermeye başlayan Microsoft, Windows 7 ile alıştığımız kolay widget’lar yerine kullanıcıların çabucak hemen her işleri için başvurabileceği bir alan oluşturmak istiyordu. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda 3. parti widget’lar için Microsoft tarafından resmi olarak destekleneceği açıklanmıştı.

Bugün ise geliştiricilerin ve isteyen herkesin kullanabileceği yazılım geliştirme kiti ve kaynak kodları yayınlandı.

İsteyen herkes Widget yapabilecek

Microsoft’un resmi sitesinde yayınlanan yazılım geliştirme kiti, isteyen herkesin kullanımına açıldı. Geliştiriciler bu kit sayesinde istedikleri widget’ları geliştirebilecek ve hatta kullanıcıların daha kolay bir biçimde widget yapabilmesini sağlayacak araçları da geliştirebilecek. Windows yetkilileri bu sayede kullanıcıların muhtaçlıkları olan widget’ları kendilerinin seçmesine imkan sağlayacak.

Her ne kadar widget geliştirme kiti yayınlanmış olsa da şu anda ne yazık ki geliştirilen widget’lar sadece geliştiricinin bilgisayarında test edilebiliyor. Lakin ileriki güncellemelerde bu widget’ların Microsoft Store üzerinden yayınlanabileceği ve tüm Windows 11 kullanıcılarının bu araçlara erişebileceği açıklandı. Ayrıyeten şu anda yalnızca “Win32” uygulamaları yani Windows’un işletim sisteminde dahili olarak yer alan uygulamaların widget’larını hazırlayabiliyorsunuz. Fakat Microsoft’un sitesinde bilgilere nazaran önümüzdeki aylarda evvel Windows Store uygulamaları daha sonra da 32 bit ve 64 bit uygulamalar geliştirici kiti tarafından desteklenmeye başlayacak.

Geliştirici kitini inceleyen kimi geliştiriciler, kitin kolay lakin tesirli bir biçimde hazırlandığını belirtiyor. Kim bilir tahminen çok yakında Steam ve Spotify üzere uygulamalar için widget’lar görmeye başlarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu