Ekonomi

ABD Hazinesi, DeFi hizmetlerinin kara para aklama riski konusunda uyardı

ABD Hazine Bakanlığı, “Teknolojinin tehlikeleri” Analize göre merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetleri, finans alanında yasa dışı süreçler açısından risk oluşturuyor. Hizmetler, kara para aklama ve terörün finansmanı uygulamalarını kolaylaştırır.

Perşembe günü yayınlanan bir risk değerlendirmesinde bakanlık, DeFi hizmetlerinin hırsızlar, dolandırıcılar, siber suçlular ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) vatandaşlarından elde edilen hata gelirlerini aklamak için kullanıldığını söyledi.

Bulgulara dayanarak ABD, kara para aklama (AML) ile mücadelede ve terörizmin finansmanı (CFT) kurallarının DeFi hizmetlerine uygulanmasında gerekli iyileştirmelerin yapılmasını tavsiye etti. Sonraki adımlara karar vermek için özel sektörden de bilgi istedi.

Terör ve Mali İstihbarat Departmanı Sorumlusu Brian Nelson, mali kabahatlerin önlenmesi için bir kuruluş olan ACAMS’ın yayınında şunları söyledi:

40 sayfalık raporda, “Şu anda DeFi hizmetleri, müşterileri belirlemek için AML/CFT kontrolleri veya diğer süreçleri uygulamıyor. Gelirlerin anında ve anonim olarak gerçekleşmesini sağlar.”ihbar verildi.

Aynı zamanda rapor, AML ve CFT kontrollerinin eksikliğini olumlu bir şekilde öne sürerek DeFi projelerindeki ademi merkeziyetçiliğe atıfta bulundu. Belgedeki bir dipnotta, ShapeShift borsasının 2021’de merkezi olmayan bir borsaya dönüşmesi yer alıyor. “AML/CFT uyumluluğu için müşteri bilgileri toplamayı durdurmak için”olduğu söyleniyor.

değerlendirmenin amacı “sorunun kapsamını belirleme”Ancak rapor, ABD hükümetinin DeFi hizmetleri üzerindeki kontrolü güçlendirmesini ve denetimleri artırmasını tavsiye ediyor.

Değerlendirme, Lider Joe Biden ‘ın geçen yıl kripto alanında gerçekleştirdiği çalışmaları daha da ileri götürdü. Nelson bunun dünyada bir ilk olduğunu söylüyor. Ayrıca, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere diğer yargı bölgeleri, DeFi ile ilgili kara para aklama riskleriyle ilgilenmeye başladı.

Nelson, hizmetlerin Banka Gizlilik Yasası kapsamına girip girmediğini belirlerken, hizmetin merkezileştirilmiş veya dağıtılmış olmasının değersiz olduğunu belirtti.

Tamamen ademi merkeziyetçilik sunduğu iddia edilen hizmetlerden bazılarının klasik finanstan uzak olmadığını da sözlerine ekledi:

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu