Haber

Avustralya’da Meclis, yetkileri gizlice tek elde toplayan eski Başbakan Morrison’u kınadı

Avustralya’da Temsilciler Meclisi’nde farklı bakanlıkları ortak yönetmek için kendini gizlice yetkilendirdiği ortaya çıkan eski Başbakan Scott Morrison hakkında kınama kararı alındı.

İşçi Partisi’nin Morrison’un kınanmasına yönelik teklifi aleyhteki 50 oya karşılık lehteki 80 oyla kabul edildi.

Kınama kararında, Morrison’un üstlendiği bakanlık görevlerini kabine, parlamento ve halka duyurmayarak “sorumlu hükümete zarar verdiği ve halkın demokrasiye olan güveni aşındırdığı” ifade edildi.

Scoot Morrison, ülkede hakkında kınama kararı alınan ilk başbakan olurken, kararın halihazırda muhalefet milletvekili olan eski başbakan hakkında herhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor.

Temsilciler Meclisi’nde konuşan Morrison, bu hareketini savunarak periyot prestijiyle ülkenin “sıra dışı şekilde belirsiz ve öngörülemez bir dönem geçirdiğini” kaydetti.

Scott Morrison, hükümetinin belirsizliklerin hakim olduğu bir periyotta bölgesel baskılara karşı ayakta durduğu ve Avustralya’yı fırtınadan çıkarmasından ötürü gurur duyduğunu belirtti.

Morrison’un Mart 2020 ile Mayıs 2021 ortasında devrin bakanlarının bilgisi olmadan kendisine 5 farklı bakanlık yetkilendirmesi yaptığı ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine Albanese, ağustosta Morrison’un faaliyetleri hakkında soruşturma yürütülmesine karar vermişti.

Morrison’un faaliyetleri

Muhalefet milletvekili Morrison, Kovid-19 salgını periyodunda acil önlemler alınabilmesi için sıhhat, maliye, hazine, kaynak ve içişleri bakanlıklarında kendisine yetkilendirmeler yapmıştı.

Morrison, yetkilerini sırf salgın konusunda kullanmamış, eski Kaynak Bakanı Keith Pitt’in Sidney’nin kuzeyindeki tartışmalı gaz sondaj projesini onaylama kararını da reddetmişti.

Bu kapsamda yapılan soruşturma bulgularına nazaran Morrison’un, eski Hazine Bakanı Josh Frydenberg’ten ulusal çıkarlara uygun olmayan yabancı yatırımların engellenmesini istediği görülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu