Haber

Başkan Tugay, Karşıyaka’yı halkla birlikte yönetiyor

Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz yıl kurduğu “Vatandaş Katılım Birimi” ile katılımcı demokrasi anlayışıyla çalışmalarını daha da güçlendirdi.

Birim tarafından düzenlenen toplantılar, ev ziyaretleri, çalıştaylar ve anketlerle; Kamusal alanların tasarımından hizmetlerin değerlemesine kadar birçok konuda binlerce vatandaşın görüşleri alındı ​​ve yönetime dahil edildiler.

İl Başkanı Dr. Cemil Tugay “Bizim bildiğimizi değil, vatandaşın istediğini yapmak için çalışır; Karşıyaka’mızı halkımızla el ele yönetiyoruz” dedi.

Cemil Tugay’ın sosyal demokrasi ve katılımcı yönetime verdiği değerin en değerli göstergelerinden biri olan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Vatandaş Katılım Birimi 2022 yılı Mart ayında faaliyete geçmiştir. Yetkin bir ekiple yola çıkan birim, bugüne kadar belediyecilik çalışmaları için vatandaşların beklenti, ihtiyaç, eleştiri, talep ve önerilerini isabetli bir şekilde belirlemiş; Hizmetlerin fikir geliştirme, tasarlama, uygulama ve değerlendirme süreçlerinin her birinde, halkın sürece aktif katılımını sağlamak amacı ile birçok değerli uygulamaya imza atmıştır.

Vatandaşların yanı sıra muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları gibi yerel aktörlerin de süreçlere katılması sağlandı. Vatandaş nezdinde mevcut belediye hizmetleri veya başlanacak projeler hakkında farkındalık yaratılmasına katkı sağlandı. Böylece birim, belediyenin ilgili müdürlüklerince tasarlanıp uygulanacak projelere sosyolojik bir zemin sağlamış ve kolaylaştırıcı rolünü üstlenmiştir.

 

VATANDAŞ TASARIMI

Yurttaş Katılım Birimi’nin görev aldığı en başarılı uygulamalar; “Atakent Otopark Projesi” oldu. Atakent ve Yalı Mahallesi sınırlarında bulunan 3.550 metrekare atıl arsa için halkın görüş ve taleplerinin alınması için kapsamlı çalıştaylar ve etütler yapıldı. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda mahalle sakinleri, Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nün hazırladığı iki tasarım projesinin ortasından oylama yaparak tercihini yaptı. Belediye de tasarımı titizlikle hayata geçirerek tam mahalle sakinlerinin istediği gibi donatılmış, doğa dostu ve keyifli bir park alanı oluşturdu.

Ayrıca birim, Tersane Mahallesi Atıl Mekan Dönüşümü, İklime Uyumlu Sokak Tasarım Projesi, Bostanlı Mahallesi Kentsel Tank Kamusal Alan Müdahaleleri, Karşıyaka Gevrek Kent Atölyesi ve Pozitif ve Sürdürülebilir Yaşam Tarzı Projesi (PS Lifestyle) başlıkları altında vatandaşların süreçlere katılımını sağlamıştır.

 

YORUMLAR ALINDI

Ayrıca Örnekköy, Yalı ve Cumhuriyet mahallelerinde yaşayan kadınlara yönelik özel toplantılar düzenlenmiş; Görüş, istek ve teklifler alındı. Tüm ilçeyi kapsayacak hane ziyaretleri kapsamında bugüne kadar Latife Hanım, Zübeyde Hanım, Bahariye, Alaybey ve İmbatlı’nın bir kısmına ulaşıldı. Devam eden ziyaretler ve vatandaş görüşmeleri ile belediye hizmetlerinin değerlendirilmesi, demografik bilgilerin elde edilmesi ve mahalle bazında yapılabilecek iyileştirmelerin belirlenmesi amaçlandı.

Müdürlüklerden gelen talepler doğrultusunda vatandaşların görüş ve geri bildirimlerini almak için belirlenen hedef kitleye anket çalışmaları yapılarak raporlanmıştır. Kentsel düzenlemeler yapılırken trafiğin akış yönü, trafiğe kapatılan cadde gibi günlük yaşam alışkanlıklarındaki farklılıklar halkın beğenisine sunuldu. Yaş gruplarına göre hazırlanan halk toplantılarında kentte sunulan hizmetler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu; Alınan geri bildirimler, hizmetlerin yeniden düzenlenmesi için değerlendirilmiştir. Pazar yeri başta olmak üzere belirli günlerde yoğun olarak kullanılan yerlerin güzelleştirme çalışmaları vatandaşların ve esnafın geri bildirimlerine göre yapılırken, Karşıyaka Belediyesi Vatandaş Katılım Birimi Lider Dr. Cemil Tugay’ın katılımcı yönetim vizyonu doğrultusunda çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

 

KENTLİ SÖZ SAHİBİ

Hem birim çalışanlarına hem de fikirleriyle destek veren katılımcı vatandaşlara teşekkür eden Lider Tugay, “Karşıyaka’da erişilebilir, sürdürülebilir bir kentsel yapı içinde eşit, adil ve güvenli bir toplumsal yaşam oluşturmak için katılımcı bir yönetim anlayışıyla çalışıyoruz. Yapısal yenilikler yaparken komşularımızın da projelerimizde söz sahibi olmasını sağlıyoruz. Biz bildiğimizi değil vatandaşın istediğini yapmaya, halkımızla el ele Karşıyaka’mızı yönetmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberkizilcahamam.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu