Haber

Bosnalı kahraman Aleksiç ölümünün 30. yılında anıldı

Bosna-Hersek’teki savaşta (1992-1995) Bosnalı komşusu Alen Glavovic’i dört Sırp askerinin elinden kurtaran Sırp “kahraman” Srdjan Aleksiç, ölümünün 30. yılında törenlerle anıldı.

1993 yılında Bosna Savaşı sırasında komşusu Glavovic’i Sırp askerlerinin elinden kurtardıktan sonra askerler tarafından dövülerek öldürülen Aleksiç’in memleketi Trebinje’deki mezarı başında tören düzenlendi.

Aleksiç’in babası Rade Aleksiç ise yaptığı konuşmada oğlunun acısını unutmadığını belirterek, Srdjan gibi insanların geride bıraktıkları “hayır ve amellerin” asla ölmemesi ve insanlığa yol göstermesi gerektiğini söyledi.

Trebinje Kent Konseyi Başkanı Dragoslav Banjak, “Her 27 Ocak’ta daha zayıf birini korurken hayatını kaybeden gencimiz Srdjan Aleksic’i anıyoruz. Spor Bir de kompleks var. Bu durumda onun hatırasını kalıcı olarak koruyoruz” dedi.

“Kahraman” Srdjan Aleksiç kimdir?

Bosna-Hersek’teki savaş sırasında ülkenin güneyindeki Trebinje şehrinde yaşayan Sırp asıllı Aleksic, 21 Ocak 1993’te dört Sırp askeri tarafından dövülerek öldürülen Bosnalı komşusu Glavovic’i kurtarmak için müdahale etti, ancak bu durum onun hayatına mal oldu.

Glavovic’i Sırp askerlerinin elinden kurtaran Aleksiç, kendi milletinden askerler tarafından darp edilerek hastaneye kaldırılmış ve tüm müdahalelere rağmen 27 Ocak 1993’te hayatını kaybetmişti.

Aleksiç’in Sırp askerlerinden kurtardığı komşusu Glavoviç, ailesiyle birlikte halen İsveç’te yaşıyor. Glavovic, her yıl Trebinje’ye gelerek hayatını kurtaran Srdjan ve babası Rade’nin mezarını ziyaret ediyor.

???????

susurlukhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu