Sağlık

Hekim: “DEÜ’deki Meslektaşlarımız Yalnız Değil”

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın tüm öğretim elemanlarının mesai saatleri dışında en az 5 hastayla ilgilenmesini zorunlu hale getirmesine yönelik uygulama görüşmeleri devam ediyor. Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı tarafından yayınlanan Prof. Dr. Mustafa Cenk Ecevit’in açıklamaları yankılanırken, doktorlara HEKİMSEN’den destek geldi.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) görev yapan doktorlar, Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Üniversite yöneticilerine açık davette bulundu. Hekimsen, doktorların davetlerinin resmi internet sitesinde basın duyurusu yayınlayarak, taban ödeme ve teşvik ödemelerindeki gecikmeler ile ödeme tedbirlerine ilişkin DEÜ Tıp Fakültesi’ni gerekli işlemleri başlatmaya davet etti. Hekimsen, “DEÜ’deki meslektaşlarımız yalnız değil” dedi. Hekimsen yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın üniversite hastanelerine taban ödemelerini 2022 Ağustos ayı itibarıyla yapmayı planladığını, DEÜ Doktorlarına yapılması planlanan taban ödemesinin ise bilinmeyen tarihlerde ve geç ödendiğini söyledi. Açıklamada şu cümleler yer aldı: “Ağustos-Eylül ödemeleri Ekim’de, Ekim, Kasım ve Aralık ödemeleri ise 2-3 gün vadeli olarak ödeniyordu. Kurum tarafından net bir ödeme tarihi tarafımıza hiçbir şekilde bildirilmemiştir. Son olarak 15 Ocak’ta ödenmesi planlanan taban ödemesi 27 Ocak itibarıyla hala ödenmedi. Ne zaman ödeneceğine dair de bir açıklama yapılmadı. Tüm bu gecikmelerin kaynağı bilinmemekle birlikte ilimizdeki diğer kurumlarda ödemeler zamanında yapılmıştır. Ayrıca ildeki kurumlar arasında en düşük teşvik ödemesini (800-1000 TL) yapan kurum üniversitemizdir. Nöbet, taban ve teşvik ödemeleri de her ay erteleniyor. Ayrıca üniversitemizde SBA ve YÖK takımları arasında taban ve teşvik ödemelerinde fark bulunmaktadır. Bir sonraki izinden dolayı kurumun inisiyatifiyle vardiyanın indirimli fiyatı, teşvik ödemesinin düşük olması ve geç yatışları bizi mağdur ediyor. Ayrıca ödeme tarihlerinin belirsiz olması şikayetlerimizi artırıyor. Bu ay hala yatırılmayan ve ne zaman yatırılacağı belli olmayan taban ödemesi de bizleri endişelendiriyor ve maddi zararımızı artırıyor.”

BEN BİLİMSEL BİR HASTAYIM, MUAYENE OLACAĞIM ZAMANI BELİRLEMEK ZORUNDAYIM

“Haksızlık Düzeltilsin”

DEÜ hekimleri, teşvik ödemelerindeki adaletsizliğin giderilmesini ve diğer kurumlarda zamanında yapılan ödemelerin Dokuz Eylül Üniversitesi’nde düzenlenerek bir an önce hayata geçirilmesini talep ettiklerini belirtti. “Ödemelerimizi zamanında almak istiyoruz” diyen doktorlar, “Sağlık Bakanlığı’ndan ve Yükseköğretim Kurulu’ndan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden resmi açıklama bekliyoruz.” Hekimsen basın açıklamasında, taban ödemelerin ödeme tarihleri ​​Dokuz Eylül Doktorları imzasıyla kamuoyuyla paylaşıldı: “15 Eylül’de ödenmesi gereken taban ödemesi 24 Ekim’de ödendi. 15 Ekim’de ödenmesi gereken temel ödeme 2 Kasım’da ödenmiştir. 15 Kasım’da yatması gereken üs 18 Kasım’da yattı. 15 Aralık’ta yatması gereken üs 16 Aralık’ta yattı. 15 Ocak’ta yatması gereken üs henüz kurulmadı. 26 Ocak itibariyle atılmıştır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu