Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in ABD ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti

PEKİN, 25 Ekim (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in birbirinin ilerlemesine katkıda bulunmak ve ortak refaha ulaşmak için ABD ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Çarşamba günü ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi’nin yıllık gala yemeğine gönderdiği tebrik açıklamasında Xi, komitenin iki ülke arasında çeşitli alanlardaki etkileşim ve işbirliğine yönelik uzun vadeli kararlılığını övdü, Dr. He ise Henry Kissinger’ı tebrik etti.

Cumhurbaşkanı, dünyanın iki büyük ülkesi Çin ve ABD’nin devletlerarası ilişkilerde doğru yolu bulup bulamayacağı sorusunun dünya barışı, kalkınma ve insanlığın geleceği açısından önemli olduğunu vurguladı.

Xi, her iki ülkeye de fayda sağlamak amacıyla, karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği ilkelerine dayanan, farklılıkları uygun şekilde yöneten, küresel zorlukların üstesinden gelmek için ortak çaba gösteren, birbirini destekleyen, karşılıklı yarar sağlayan iş birliğini teşvik etme çağrısında bulundu. tüm dünya. ABD’nin ilerlemesine katkıda bulunmak ve ortak refah için çabalamak üzere ABD ile birlikte çalışmaya istekli olduklarını belirtti.

Xi, komitenin ve toplumun her kesiminden arkadaşlarının Çin-ABD ilişkilerini geliştirmeye ve desteklemeye devam edeceğini ve ikili ilişkilerin sağlam ve istikrarlı bir şekilde büyümesine katkı sağlayacak bir rol oynayacağını umduğunu ifade etti.

ABD Lideri Joe Biden da komitenin çarşamba günü düzenlediği gala yemeğine bir tebrik bildirisi gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu