Ekonomi

Endüstriyel üretimde deprem etkisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretimi verilerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi Şubat ayında yıllık yüzde 8,2 azaldı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi, sanayi üretiminin aylık yüzde 2, yıllık ise yüzde 1,5 artması yönündeydi.

Sanayinin alt dalları incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı sektör endeksi yüzde 18,2, imalat sanayi fasıl endeksi yüzde 8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme imalat ve dağıtım fasıl endeksi yüzde 4,5 azaldı. Şubat ayı bir önceki yılın aynı ayına göre. .

Sanayi üretimi aylık %6 azaldı

Sanayinin alt fasılları incelendiğinde 2023 yılı Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı fasıl endeksi yüzde 11,2, imalat sanayi branş endeksi yüzde 6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım endeksi azaldı yüzde 1.4 oranında Arttı.

Deprem bölgesinde yer alan illerde anketlerin yüzde 67’si cevaplandı.

Depremden etkilenen illerde zorlayıcı sebep bildirilip bildirimlerin ertelendiği belirtilirken, bu illerden derlenen anketlerden yüzde 67 oranında yanıtlama oranı elde edildi. Açıklamada, “Bu nedenle Şubat 2023 hesaplamalarında eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahminler yapılmıştır. yüzde 1.94.” kelime yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu