Haber

Gergerlioğlu’ndan bakanlara: Bursa Emniyet Müdürü görevden alınacak mı?

ANKARA- TFF 2. Lig Beyazlar Ligi’nin 23. haftasında 5 Mart Pazar günü Bursaspor ile Amedspor arasında oynanan karşılaşma olaylı başladı. Karşılaşma öncesi Amedsporlu oyunculara saldırırken, renkleri yeşil ve beyaz olan Bursaspor’un tribünlerine Mahmut Yıldırım’ın ‘Beyaz Boğa’ ve ‘Yeşil’ kod adlı posterleri asıldı. Amedsporlu oyunculara yönelik saldırılar maç sırasında ve sonrasında da devam etti.

Demokrat Parti (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Bursaspor Amedspor maçında yaşananları Meclis gündemine taşıdı. Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na cevap vermeleri için önerge verdi.

‘AMEDSPOR ÜZERİNDEN TOPLUMA MESAJ VERİLDİĞİ İDDİASI GERÇEK Mİ?’

“Maç sırasında açılan pankartların stadın içine girmesine izin veren sadece 3 kişi hakkında soruşturma mı var? Olaylarda ihmali olduğu açıkça belli olan Bursa Valisi ve Bursa Emniyet Müdürü görevden alınacak mı? HDP’li Gergerlioğlu, Bakan Soylu ve Bakan Kasapoğlu’na şu soruları yöneltti:

?04.03.2023 tarihinde Amedspor’un kaldığı otelin önünde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmamasının sebebi nedir?

?Taraftar kümelerinin sosyal medya hesaplarından günler öncesinden gerginlik çıkacağı belliyken polisin önlem almamasının sebebi nedir?

?Tezlerin Amedspor üzerinden topluma bir tebliğ vermeye çalıştığı doğru mu? Bu tez doğruysa bahisle ilgili bir soruşturma var mı? Olaylar sonucunda kaç kişi yaralandı?

Olaylar sonucunda gözaltına alınanların sayısı nedir? Amedspor taraftarı olduğu iddia edilen bir taraftarın Bursaspor atkısıyla zorla fotoğraf çektirildiği görüntülerle ilgili işlem yapıldı mı? İşlem yapılmadıysa işlemi almayan kolluk görevlisi hakkında açılan soruşturma var mı?

‘YARGIÇLAR HAKKINDA AÇILAN HERHANGİ BİR SORUŞTURMA VAR MI?’

?Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde izleyicilerin sapanla taş attığı görüldü. Bu kişi bu sapanı stadın içine nasıl soktu? Bu kişinin sapanı stadyuma sokmasına nasıl izin verildi? Bir görgü tanığı sapanla taş atarken neden hiçbir güvenlik görevlisi bu kişiye müdahale etmedi? Bu kişiye görsellerden ulaşıldı mı? Bu kişi hakkında rastgele bir işlem yapıldı mı? İşlem yapılmadıysa ilişki nedir?

?Tribünlerin neredeyse tamamının olaya karıştığı görüntülerde sabitlenirken sadece 7 kişinin gözaltına alındığına bakanlığınız mı razı oldu? Diğer kişiler hakkında işlem yapmak bakanlığınızın gündeminde mi?

?Futbolcular olay yerinde güvende değilken oyunu sürdüren hakemler ve gözlemciler Kutluhan Bilgiç, Çağrıcan Pazarcıklı, Akın Karabacak, Murat Türkoğlu, Fethi Serkan Koçak, Ertuğ Büyük, Bülent Kantar hakkında soruşturma açıldı mı? (DUVAR)

haber-cildir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu