Ekonomi

Kazanç çağrısı: Alliance Resource Partners 2023 için rekor sonuçlar bildirdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen kamu hizmetleri ve endüstriyel kullanıcılarına kömürün çeşitlendirilmiş bir üreticisi ve pazarlamacısı olan Alliance Resource Partners LP (ARLP), 2023’ün dördüncü çeyreği ve tam yılı mali ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Şirket, küresel ekonominin getirdiği zorluklara rağmen rekor gelirler, ton başına kömür satış fiyatı, petrol ve doğalgaz rödovans hacimleri ve net gelir elde etti. ARLP dördüncü çeyrekte toplam 625,4 milyon dolar gelir bildirdi. Şirket ayrıca, 2024 yılı için kömür satış hacimlerinin 34 milyon ila 35,8 milyon ton arasında olması beklenen kömür satış hacimlerine ilişkin iyimser varsayımları da paylaştı; bu hacimlerin %90’ından fazlası halihazırda taahhüt edilmiş ve fiyatlandırılmıştır. Faiz davetinde ayrıca 2024 yılında 450 ila 500 milyon dolar arasında sermaye harcaması yapılması, altyapı projelerine stratejik yatırım yapılması ve yüksek verimli motorların dağıtımı konusunda Infinitum ile iş birliği yapılmasının planlandığı da açıklandı.

Temel Çıkarımlar

 • Alliance Resource Partners, 2023’te rekor gelir ve net gelir elde etti.
 • Dördüncü çeyrek gelirleri, Appalachia’daki kömür fiyatlarındaki ve satış hacimlerindeki düşüşlerin etkisiyle 625,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 • 2024 yılında kömür satış hacminin 34 milyonun ortasından 35,8 milyon tona kadar olacağı ve bunun %90’ından fazlasının halihazırda fiyatlandırılıp taahhüt edildiği tahmin ediliyor.
 • 2024 için öngörülen sermaye harcamaları 450 milyon dolar ile 500 milyon dolar arasında değişiyor.
 • Şirket, yıl içinde ödenmemiş birinci sınıf tahvillerini emekliye ayırmayı planlıyor.
 • ARLP, düşük maliyetli operasyonlar sağlamak ve telif işini büyütmek için madenlere ve petrol ve gaz mineralleri işine yatırım yapıyor.
 • Şirket, 2028 yılına kadar uzun vadeli, 2025 yılına kadar ise daha az hacimli anlaşmalara imza attı.
 • Yüksek verimli motorların geliştirilmesi ve dağıtımı konusunda Infinitum ile işbirliği yapılması planlanıyor ve ilk projelere 2024 yılında başlanacak.
 • ARLP, üç ayda bir alınan kararlarla dağıtımını 0,70 dolar seviyesinde tutmayı planlıyor.

Şirket Görünümü

 • ARLP, nakit akışlarını ve finansman seçeneklerini kullanarak ödenmemiş borcunu geri ödemeyi bekliyor.
 • Şirket, güvenilir ve uygun fiyatlı baz yük yakıtlarına yönelik kritik bir ihtiyaç görüyor ve kömürlü termik santrallerin kapatılmasında gecikmeler bekliyor.
 • Altyapıya stratejik yatırımlar yapılması ve petrol ve doğalgaz telif hakları işinde büyüme planlanıyor.
 • ARLP, dağıtım seviyelerini korumaya odaklanarak 2024’teki fırsatlar konusunda iyimser.

Ayı’nın Öne Çıkan Noktaları

 • Appalachia’da üretim kıtlığı ve dışarıdan kömür satın alma ihtiyacı nedeniyle marjlar daralıyor.
 • Şirket, enflasyon ve segmentteki operasyonel zorluklar nedeniyle ton başına FAVÖK tüketiminin bu yıl 50’lerde kalmasını bekliyor.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Şirket, 2024 yılı sonlarında faaliyete geçecek LNG terminalleri nedeniyle 2025 yılında doğal gaz fiyatlarının daha yüksek olacağını öngörüyor.
 • Önümüzdeki 5-7 yıl boyunca istikrarlı üretim hacimleri bekliyorlar.
 • ARLP, büyümeyi ve nakit akışını sürdürmeyi ve bunu hissedarlara geri kazandırmayı planlıyor.

kaçırıldı

 • 2023’te taahhüt edilen ve fiyatlandırılan tonlar arasındaki farkın 2024’ün ilk çeyreğine taşınması bekleniyor.
 • Uzunayak operasyonlarında gecikmeler yaşanırken, ilk çeyrekte talebin karşılanması amacıyla kömür alımı ihtimali gündeme geldi.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • ARLP, özellikle MC Mining’deki işgücü sorunlarını ele aldı ve stok seviyelerini ayda bir milyon ton civarında tutmayı hedefliyor.
 • Yeni LNG ihracat terminallerine izin verilmesindeki duraksamaya rağmen şirket, on yılın sonuna kadar LNG talebinde bir kesinti beklemiyor.
 • 2024 yılı ilk çeyreği sonuçlarının tartışılacağı bir sonraki toplantının Nisan ayında yapılması planlanıyor.

Alliance Resource Partners, çeşitli operasyonları ve stratejik yatırımları sayesinde, hissedar getirilerine ve operasyonel verimliliğe olan bağlılığını sürdürürken değişken piyasa koşullarında yol almaya hazırdır.

InvestingPro İçgörüleri

Alliance Resource Partners LP (ARLP), temel ölçümlerde ve InvestingPro İpuçlarında yansıtıldığı gibi sağlam bir finansal sağlık ve hissedar değeri ortaya koydu. Yaklaşık 2,61 milyar dolarlık piyasa değeri ve 4,53’lük cazip F/K oranıyla ARLP, finansal istikrarıyla piyasada öne çıkıyor. Şirketin F/K oranı son on iki ayda 3,76’ya yükseldi; bu, 2023’ün 3. çeyreğinin prestijidir; bu da, kazançları göz önüne alındığında hisse senedinin potansiyel olarak düşük değerli olduğuna işaret ediyor.

ARLP’nin tanımlayıcı bir özelliği, yatırımcılarına değer kazandırma konusundaki kararlılığının bir kanıtı olan yüksek hissedar getirisidir. Şirket, hissedarlarına önemli miktarda temettü dağıtmanın yanı sıra bu ödemelere 26 yıl üst üste devam etti. Bu tutarlılığı, 2023 yıl sonu itibarıyla sektör ortalamalarının oldukça üzerinde olan %13,61 seviyesindeki önemli temettü getirisi de destekliyor.

InvestingPro Tips, nakit akışlarının faiz ödemelerini yeterince karşılayabildiğini ve likit varlıkların kısa vadeli yükümlülükleri aştığını belirterek ARLP’nin operasyonel gücünü daha da vurguluyor. ARLP tarafından işletilen ılımlı borç seviyesi, finansal kaldıraca karşı dikkatli olan yatırımcılar için güven verici bir işaret. Ayrıca analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor ve bu tahmin, ARLP’nin son on iki aydaki kârlılığıyla da destekleniyor.

Daha ayrıntılı analiz ve ek InvestingPro İpuçları arayan yatırımcılar için InvestingPro aboneliği artık %50’ye varan indirimle özel bir Yeni Yıl indiriminde. Teklifi daha da geliştirmek için, SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim kazanın veya SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde %10 ek indirim alabilirsiniz. Şu anda InvestingPro’da ARLP için listelenen ve bilinçli yatırım kararları vermek için değerli bilgiler sunan 8’den fazla ek ipucu bulunmaktadır.

Özetle, ARLP’nin dağıtım seviyelerini ve stratejik yatırımları sürdürmeye odaklanması, güçlü mali ölçümleri ve hissedar odaklı yaklaşımıyla birleştiğinde, şirketi mevcut ekonomik ortamda potansiyel olarak cazip bir yatırım olarak konumlandırıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu