Ekonomi

Kredi haberleri öncesinde Kodak içeriden öğrenenlerin ticareti davasında suçlu bulundu

Manhattan’da yaşanan son bir gelişmede, iki kişi Eastman Kodak Co. hisseleriyle içeriden bilgi ticareti yaptıklarını itiraf etti. Eski bir ilaç yöneticisi olan Andrew Stiles ve kuzeni Gray Stiles, ABD Bölge Yargıcı Ronnie Abrams huzurunda yapılan duruşmada birer menkul kıymet dolandırıcılığı suçunu itiraf ettiler.

Suçlamalar, ABD Uluslararası Kalkınma Finans Kurumu’ndan alınması planlanan 765 milyon dolarlık kredinin kamuoyuna duyurulmasından önce Kodak hisselerini satın almalarından kaynaklanıyordu. Kodak’ın ilaç bileşeni üretimine yönelik girişimini desteklemeyi amaçlayan bu kredi 28 Temmuz 2020 tarihinde kamuoyuna duyuruldu. Bu haberin beklentisi, Andrew ve Gray Stiles’ın sırasıyla 500.000 ve 700.000 doları aşan kârlar elde etmelerini sağladı.

Savcılığın iddianamesinde, kuzenler arasında geçen ve kamuya açık olmayan bilgilerden haberdar olduklarını gösteren şifreli metin mesajları da yer aldı. Kodak ile işbirliği yapan Phlow şirketinde başkan yardımcısı olarak çalışan Andrew Stiles’in kredi hakkında içeriden bilgi aldığı ve bunu kuzeniyle paylaştığı iddia ediliyor.

İkili için ceza duruşması 24 Temmuz’da yapılacak ve Andrew Stiles’ın savunma anlaşması uyarınca 21 ila 27 ay hapis cezasına çarptırılması, Gray Stiles’ın ise 10 ila 16 ay arasında değişen bir cezaya çarptırılması bekleniyor. Her ikisi de para cezasına da çarptırılabilir.

Kredinin duyurulmasının ardından Kodak’ın hisse fiyatı iki gün içinde 2.62 dolardan 60 dolara yükseldi. Başkan Trump Kodak’ı “büyük bir Amerikan şirketi” olarak övdü ve tıbbi malzemelerin yerli üretiminin önemini vurguladı. Ancak sonuçta kredi verilmedi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da her iki sanık hakkında, ceza davasının sonucunu beklemek üzere ertelenen hukuk davaları açtı. Ne Kodak ne de Phlow bu konuyla ilgili olarak suçlanmamıştır.

Dava, U.S. v. Stiles et al adı altında ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde 23-cr-00098 numarasıyla görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu