Ekonomi

NYC büyük bankalardan iklim metriği açıklamasını güvence altına aldı

Citigroup, JPMorgan (NYSE:JPM) ve Royal Bank of Canada (RBC), iklimle ilgili daha fazla mali şeffaflığa yönelik bir adım olarak, New York City ile olan ilişkilerinin bir parçası olarak yeni bir iklim ölçütünü açıklamayı kabul etti. Bu anlaşmaya, şehrin kamu emeklilik varlıklarını denetlemekten sorumlu olan New York City Comptroller Brad Lander ile varıldı.

Bankalar, fosil yakıt projelerine sağladıkları finansmana kıyasla düşük karbonlu enerji projelerine sağladıkları finansman oranını rapor edecekler. Bu taahhüdün ardından, Lander’in denetlediği emeklilik fonları, daha önce bu tür açıklamaları talep eden her bir bankadaki hissedar kararlarını geri çekti.

Komptrolör Lander, bu yeni şeffaflık standardının yatırımcılar için önemini vurgulayarak, bankaların iklim taahhütlerine bağlılıklarının değerlendirilmesine yardımcı olacağını belirtti. Lander, enerji tedarik oranı açıklamasının bankacılık sektörü için yeni bir ölçüt oluşturmasını beklediğini ifade etti.

Lander’in bir temsilcisi tarafından belirtildiği üzere, bankalardan gelecek raporların öz sermaye ve borç yüklenimi, sendikasyon kredisi ve proje finansmanı dahil olmak üzere çeşitli finansal hizmetleri kapsaması bekleniyor.

JPMorgan sözcüsü, Lander ile yapılan anlaşmayı kabul ederek, bu açıklama için faydalı bir yaklaşım geliştirmenin zaman ve kaynak gerektireceğini, ancak bankanın daha temiz enerjiye geçişin finansmanındaki rolü konusunda piyasaya daha fazla açıklık ve şeffaflık sağlamaya kararlı olduğunu belirtti.

RBC’nin İklimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jennifer Livingstone da Lander ile olan yapıcı diyaloğu yorumladı ve RBC’nin düşük karbonlu enerji projelerine verdiği kredileri artırma planından bahsetti. RBC’nin 2024 İklim Raporu’nda temiz enerji arzı finansman oranını açıklamayı planladığını doğrulayan Lander, iklim performansındaki ilerlemenin gösterilmesinde şeffaflığın ve gelişmiş açıklamaların önemini vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu