Haber

Kurban Bayramı yaklaşıyor, hayvan pazarında hareketlilik başladı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bu kapsamda kurban pazarları hareketlendi.

Bu yıl özellikle fiyatlardaki artışın ardından gözler kurban pazarlarına çevrildi.

Ortadoğu’nun en büyük tesisi olarak adlandırılan Doğu Anadolu Hayvan Hali’ne yetiştiriciler gelmeye başladı.

Kurbanlık pazarlarında fiyatların yüksek olması nedeniyle sakinlik gözlenirken, fiyatların bir önceki yıla göre iki kat hızlı seyrettiği belirtildi.

“Satışlarda artış olacağına inanıyoruz”

Erzurum Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım, artan maliyetler ve piyasa koşulları nedeniyle kurban fiyatlarının bir önceki yıla göre hızla ikiye katlandığını belirterek, “Şu anda Erzurum’da 120 kiloluk bir büyükbaş hayvanın ortalama maliyeti 30-35 bin civarında. 25 kilo olan küçükbaş hayvan 3-4 bin liraya geliyor. 12 Haziran’dan sonra batı illerine sevkiyatların artmasını bekliyoruz.

Şu ana kadar aldığımız bilgilere göre batıda kurban satışı çok uygun görünüyor. Bu ada sevkiyatların artacağını gösterir. İddialarımıza göre bir önceki yılın seviyelerinde olacak. Erzurum’da ise vatandaşların bayram ve bayram kurbanlarına daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz.”söz konusu.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından 160 bin metrekare alana kurulan Hayvan Hali, 2 bin 500 büyükbaş ve 2 bin 500 küçükbaş hayvan kapasiteli.

Doğu Anadolu Hayvan Halinde, 612 adet büyükbaş ve 1.200 adet küçükbaş barınma ahırı, 1.300 metrekare yem deposu, 200 kişilik müzayede salonu, 20 çoban konaklama evi, 48 kişilik konaklama kapasiteli misafirhane, 500 araçlık otopark, arıtma tesisi , karakol, polis karakolu, veteriner muayene karakolu, lokanta, yemekhane, cami, mahalle ve muhtelif müştemilatı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu