Haber

OHAL bölgesindeki öğretmen ve MEB personeline yer değiştirme hakkı tanındı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), deprem nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illerde görev yapan öğretmen ve bakanlık çalışanlarına yer değiştirme hakkı verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Mahmut Özer’in dört eğitim sendikası temsilcisiyle görüşmeye geldiği belirtildi.

Özer, toplantıda Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Meclis, Eğitim İş Genel Lideri Kadem Özbay ve Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer ile görüşmeye geldi. bakanlık merkezinde. .

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’yı kapsayan toplantıya Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile İşçiler Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik katıldı. olağanüstü hal ilan etti. Bölgede görev yapan öğretmen ve Milli Eğitim Bakanlığı çalışanının yer değiştirmesi ilgili yasal kararlar kapsamında ele alındı.

Bakanlık tarafından yılda iki kez getirilen mazeret hakkı bu yıl deprem nedeniyle 3’e çıkarıldı.

Açıklamaya göre, mazeret hakkı, olağanüstü hal ilan edilen bölge illerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı görev yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmenler ve diğer çalışanları kapsayacak.

Olağanüstü hal ilan edilen illerde deprem nedeniyle eşini veya çocuğunu kaybeden çalışanlar ile kendisinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin (eş, çocuk, anne) bulundukları ilde tedavi olmalarının mümkün olmadığını belgeleyenler , baba) bulunduğu takdirde, tehcir başvurusunda bulunabilecektir.

Başvurusu uygun bulunan personelin atanmak istediği ildeki norm kadro ve durumuna bakılmaksızın atamaları gerçekleştirilecektir.

Taşınma ile ilgili detaylar yayınlanacak kılavuzda yer alacaktır.

keciborlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu