Yaşam

“Sınav başarınızın belirleyicisi değil, hedefinize ulaşmanın yoludur”

Bu hafta sonu yapılacak olan Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı öncesi birçok öğrenci sınav stresiyle boğuşuyor. Öğrencilere bu dönemde gerginlikten dolayı bağışıklık sistemi sorunu yaşamamaları için çinko yönünden zengin beslenme öneren Bir Adım Sıhhat CEO’su Uzm. Hem. Ayşe Şengel, “Yapamayacağınız sorulara takılıp kalmayın, geri dönmek için vaktiniz olur. Birkaç soruyu atlayabilirsin ama başarmaya odaklan, buna değil” diyor.

 

Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı (YKS) 17-18 Haziran tarihlerinde yapılmaktadır. Elbette bu sınavda başarılı olmanın yolu sınava doğru çalışmak ve hazırlanmaktan geçmektedir. Ancak heyecanınızı yönetebilmek, sınava hazırlanmak kadar önemlidir. Bir Adım Sıhhat CEO’su Uzman Hemşire Ayşe Şengel, öğrencilere testi ve bununla baş etme yollarını anlatıyor. Gençler için bir dönüm noktası olarak görülen YKS’nin değerli olduğunu ancak kişinin geleceğinin bu sınava bağlı olmadığının altını çizen Şengel, sınav öncesi yapılması gerekenler konusunda şunları söylüyor: “Uyuyorsanız problemler, meditasyonu deneyebilirsiniz. Bu hem rahatlamanıza hem de uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirerek ve sınav dışında da sohbet ederek kaygınızı bir nebze olsun azaltabilirsiniz. Ancak test, gerginliği kontrol edemeyecek kadar size fazla geldiyse bir psikologdan takviye alabilirsiniz. Bu dönemde yeterli ve istikrarlı beslenmeye, öğün atlamamaya, çinko yönünden güçlü besinler tüketmeye özen gösterin. Bu sayede bağışıklık sisteminizin gerilimden etkilenmesini engellemiş olursunuz.”

 

Sınav yerine erken gidin, geç kalma derdiniz olmasın.

Sınav sabahı tüketilecek bir avuç ceviz ve fındığın kişiyi zinde tutacağını belirten Bir Adım Sıhhat CEO’su Uzm. Hem. Ayşe Şengel, sınavdan bir gün önce çalışmayı bırakıp, akşam yatmadan önce kolay egzersizlerle bedeni ve zihni rahatlatmayı öneriyor. Sınav yerine biraz erken gitmenin geç kalma stresini ve sınav stresini kontrol altına alacağının altını çizen Şengel, “Sınavı bir oyun gibi düşünün oyunun misyonu en yüksek puanları toplamak olsun. bitene kadar olası skor. Yapamayacağınız sorulara fazla takılmayın, daha sonra tekrar gelmek için zamanınız olur. Birkaç soruyu atlayabilirsin ama başarmaya odaklan, ona değil. Unutmayın, sınavlar başarınızın belirleyicisi değil, hedefinize ulaşmanın bir yoludur” diyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu