Yaşam

Yeni dönem 1 Ağustos’ta başlıyor! Müze ücretlerindeki artış etkili oldu, bakanlık hemen devreye girdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve örenyerlerinin giriş ücretleri 1 Ağustos’tan itibaren artırıldı. Kız Kulesi girişi 550 TL, Galata Kulesi girişi 650 TL iken konu kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1 Ağustos’tan itibaren müze ve ören yeri ziyaretlerinin sadece Müzekart ile yapılabileceği belirtildi. Yabancıların girişlerde belirlenen zamlı fiyatları verecekleri açıklandı.

MÜZE KART FİYATI DEĞİŞMEDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren müze ve ören yeri giriş ücretlerini artırdı. Artan döviz kurları nedeniyle zamlar özellikle yabancı turistlere yapılırken, Türk vatandaşları Müze Kart ile müzelere girebilecek. 60 liraya alabilecekleri. Türk vatandaşlarının müze ve ören yerlerine girişlerinde 60 lira olan Müzekart’ın yıllık ücreti değişmedi.

YENİ ARTIRILMIŞ TARİFE

Müzekart sahipleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Saraylar ve Çanakkale Bölge Başkanlığı’na bağlı 350’den fazla müze ve ören yerini bir yıl süreyle sınırsız ziyaret edebilecek. Kademeli listeye göre İstanbul Havalimanı Müzesi’nin giriş fiyatı 13 Euro olarak belirlenirken, bazı müze ve ören yerlerinin giriş fiyatları ise şöyle:

 • Efes Antik Kenti 700 TL
 • Pamukkale Harabeleri 700 TL
 • Aspendos 340 TL
 • Ihlara Vadisi 330 TL
 • Kız Kulesi 550 TL
 • Galata Kulesi 650 TL
 • Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi 450 TL
 • Göreme Harabeleri 480 TL
 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi 280 TL
 • Patara Harabeleri 340 TL
 • Troya Müzesi 330 TL

TÜRK VATANDAŞLARI ARTIK SADECE MÜZEKARDLI MÜZELERE GİREBİLİR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk vatandaşlarının bakanlığa bağlı 350’den fazla müze ve ören yerini 60 liraya sınırsız ziyaret uygulamasının 16 Temmuz’da devam ettirilmesine ilişkin karar alındığı hatırlatıldı. Açıklamada, 1 Ağustos’tan itibaren bu yerlere ziyaretlerin sadece Müzekart ile yapılabileceği, bu tarihin prestijiyle yabancıların girişlerinde yeni bir fiyat uygulanacağı belirtildi.

ÜCRETSİZ GİRİŞLİ GRUPLAR

Türkiye Müzeleri’nin taşınabilir uygulaması üzerinden dijital olarak alınabilen Müzekart’ın yanı sıra müze ve örenyerlerine ücretsiz giriş hakkı da veriliyor. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve 18 yaş ve altı çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına, 65 yaş ve üstü vatandaşlara, gazilere ve şehit ve gazilerin eş ve çocuklarına refakat eden öğretmenlere, müze ve ören yerlerinden engelli ve refakatçi, er ve astsubaylar ile ICOM, ICOMOS ve UNESCO kart sahipleri ücretsiz olarak yararlanır.

Ayrıca basın kimlik kartı sahipleri, seyahat acentası sahipleri veya sorumlu yöneticileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı kokusu taşıyan profesyonel turist rehberleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışanları ve emeklileri, bunların eş ve çocukları, aralarındaki yabancı uyruklu çocukları. Hayat Boyu Öğrenme Programı çerçevesinde 0-12 yaş ve yabancı uyruklu çocuklar. Comenius Okul İştirakleri ile Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamındaki öğrenci kümelerine (Türkiye’deki meslektaşlarının sözleşmelerini ibraz etmeleri koşuluyla) müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş hakkı verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu