Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi ile Mülteci Konusunu Görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile Sudan’dan Mısır’a göç akışı başta olmak üzere tüm dünyanın karşı karşıya olduğu mülteci sorununu görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, resmi ziyareti kapsamında Kahire’ye gelen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi’yi makamında kabul etti.

Görüşmede Sisi, çatışmaların sona erdirilmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve kapsamlı sürdürülebilir kalkınma amacıyla mülteci akışı ve her türlü göç sorununun kapsamlı bir yaklaşımla ele alınmasının öneminin altını çizdi.

Sisi ayrıca Mısır ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) arasında onlarca yıldır devam eden iş birliği bağına ve UNHCR’nin tırmanan küresel mülteci krizini ele alma çabalarına değer verdiğini ifade etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, UNHCR’nin çeşitli milletlerden birçok mülteciye ev sahipliği yapan Mısır’ın çabalarını takdir ettiğini ve Kahire ile işbirliğini artırmak istediğini de ifade etti.

Sudan-Mısır uçlarını ziyaret ederek Mısır Kızılayı ve BM teşkilatlarının bölgedeki çalışmalarını takip ettiğini belirten Grandi, uluslararası toplum ve bağışçıların mültecilere ev sahipliği yapan ve mülteciden etkilenen ülkelere yardım eli uzatması gerektiğini vurguladı. akış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu